Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 02 marca 2021 napisz DONOS@

Łomżyńska szansa na sukces sceniczny i estradowy

Główne zdjęcie
Bogumiła Wierzchowska-Gosk

- Zapraszamy uczennice i uczniów gimnazjów oraz szkół średnich z całej Polski do udziału w VII Ogólnopolskim Konkursie Krasomówczym im. Hanki Bielickiej „Radość spod kapelusza” - zachęca znakomita aktorka teatralna Bogumiła Wierzchowska-Gosk, przewodnicząca komitetu organizacyjnego. - Zapraszamy recytatorów, aktorów, piosenkarzy i kabareciarzy, aby zaczęli już szukać odpowiedniego do swojego wieku repertuaru i przygotowywać się do konkursu, który odbędzie się od 8. do 10. marca w Centrum Katolickim im. Jana Pawła II w Łomży . Jako „odkrycie” konkursu wystąpi student informatyki Jakub Pawlak, zdobywca Grand Prix i Tukana Publiczności Przeglądu Piosenki Aktorskiej 2012 we Wrocławiu. Trzy lata wcześniej Kuba jako 18-letni licealista z Łodzi zdobył Grand Prix w Łomży. W konkursie im. Hanki Bielickiej...

Jakub Pawlak podczas występu w 2012roku
Jakub Pawlak podczas występu w 2012roku

Od samego początku stało się dobrą tradycją konkursu „Radość spod kapelusza”, że przesłuchania odbywają się w dwóch oddzielnych kategoriach: wiersza lub monologu oraz piosenki kabaretowej.
- Wszystkich młodych artystów, jak co roku, oceniać będzie profesjonalne jury, w skład którego wchodzą profesorowie uczelni artystycznych i artyści scen polskich – zapowiada Bogumiła Wierzchowska-Gosk. - Gościli u nas, m.in., przyjaciółka Pani Hani Irena Santor i Zbigniew Korpolewski, autor monologów najsłynniejszej łomżynianki świata. W tegorocznej edycji spodziewamy się, że w jury zasiądą aktorzy: Aldona Jankowska i Andrzej Beya-Zaborski. Gośćmi będą także ostatnia gospodyni w warszawskim mieszkaniu naszej patronki Joanna Manianin i autorka zbioru wywiadów z Panią Hanią Maria Sondej, zatytułowanego „Radość spod kapelusza”. 
Przewodnicząca komitetu potwierdza, że podczas pobytu w Łomży uczestnicy odwiedzą miejsca, związane z życiem Hanki Bielickiej (1915 - 2006): miejsce po domu, w którym się wychowywała przed wojną, i znajdujące się po drugiej stronie pl. Kościuszki Gimnazjum Żeńskie, gdzie stawiała pierwsze kroku na scenie. Oczywiście, zobaczą salonik Damy w Kapeluszu i ławeczkę na Farnej.
- Uczestnicy będą mieli okazję do spotkań z przyjaciółmi Pani Hanki, jak również indywidualnych konsultacji z jurorami – dodaje Bogumiła Wierzchowska-Gosk. - Jestem pewna, że konkursowi towarzyszyć będzie i niezwykła, i rodzinna atmosfera. Czekamy na kolejne młodzieńcze debiuty.
Wzorem lat poprzednich, uczestnicy i instruktorzy nie muszą wnosić żadnych opłat za pobyt, tzn. za wyżywienie i noclegi. Zapewniają to instytucje, firmy i osoby prywatne (dofinansowanie 10 tys. zł z Urzędu Marszałkowskiego i pieniądze od sympatyzujących z konkursem licznych sponsorów).
- Nasza komisja kwalifikacyjna zwróci baczną uwagę na treści zawarte w zgłoszonych utworach i dostosowanie ich do wieku uczestnika – uprzedza szefowa komitetu. -  Młodzież współczesna ma często wyobrażenie o kabarecie wyrobione na podstawie tylko telewizyjnych kabareciarzy, którzy nierzadko rozśmieszają tandetnie, byle jako, ordynarnie, a nawet wulgarnie. Nam zależy na pięknej polszczyźnie, której wzory znajdujemy chociażby w Kabarecie Starszych Panów czy Kabarecie Dudek. A sama Pani Hanka również dawała popis nienagannej, choć błyskawicznej polszczyzny.
Szczegółowe informacje na temat konkursu „Radość spod kapelusza” znajdują się na stronie internetowej www.krzyz.lomza.pl (tel. do przewodniczącej komitetu – 516 172 658).

Mirosław R. Derewońko
Fot.: Marek Maliszewski

200829104429.jpg

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę