Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 02 marca 2021 napisz DONOS@

Katedra żegna stary i planuje Nowy Rok 2013

Główne zdjęcie
Dzwonnica

Trzy wydarzenia miały w minionym roku największe znaczenie duchowe w historii Katedry, zdaniem ks. proboszcza Mariana Mieczkowskiego: inauguracja Roku Wiary, odnowienie w Wielki Czwartek przyrzeczeń kapłańskich księży Diecezji Łomżyńskiej i wyświęcenie młodych kapłanów. Rok 2012 zakończył się sukcesem spektakularnym, co mało kto zauważył: zakończył się remont starej dzwonnicy. Ubiegłoroczne prace konserwatorsko-remontowe pochłonęły pół miliona złotych.

Dzwonnica
Dzwonnica
Dzwonnica
Dzwonnica

- Wśród wydarzeń należy podkreślić rozpoczęcie Roku Wiary, który właśnie przeżywamy – mówi ks. Marian Mieczkowski, proboszcz parafii katedralnej. - W naszej diecezji inauguracji dokonał Jego Eminencja kardynał Giovanni Battista Re z Watykanu z biskupem łomżyńskim Januszem Stepnowskim. W uroczystości 13. października wzięli udział kapłani, seminarzyści, świeccy przedstawiciele wszystkich parafii i dekanatów diecezji. Nie co dzień kardynał z Watykanu gości w polskim Kościele, tym bardziej w łomżyńskim. To znak łączności z Kościołem powszechnym.

Zabytkowa dzwonnica katedralna znów jak nowa
Znakiem łączności z liczącą ponad pięć wieków historią Katedry, którą budowano w latach 1504 – 1526), było wyremontowanie starej dzwonnicy od strony ul. Dwornej.
- Niestety, miałem już gasnącą nadzieję, że uda się tego dokonać, ponieważ do ludzi argumenty słabo trafiały: dzwonnica z zewnątrz jak stała, tak stoi, a wnętrze mało kto widział i mało kto doń zaglądał – wspomina proboszcz. - Wszyscy od dzieciństwa przywykli, że słychać było oba dzwony Romuald i Roch, ale w minionym roku musieliśmy je uciszyć, bo zagrażały konstrukcji dzwonnicy.
Niewidoczna od Dwornej drewniana konstrukcja to wielopoziomowa i poplątana pajęczyna belek i desek. Zawieszone na potężnym „rusztowaniu” dzwony katedralne mogłyby rozchwiać całość.
- Potężna konstrukcja uległa przez wieki niszczącemu upływowi czasu, wojen, różnych zmiennych warunków atmosferycznych i drążących belki i deski drewnojadów – kontynuuje ks. Mieczkowski, przywracający Katedrze blask i zabiegający o jej zdrowie od 1999 r. - Metr po metrze od dołu do góry sprawdziliśmy, które elementy trzeba wymienić i zaimpregnowaliśmy. Konieczny był remont więźby i wymiana pokrycia dachu oraz konserwacja dwóch elewacji: zegarowej od północy i południowo-wschodniej. Wstawiliśmy nowe okna żaluzjowe i, z czego jestem dumny, renesansowy szczyt został zwieńczony blacharką miedzianą i kamiennymi pinaklami, które zastąpiły kruszące się betonowe. Całość kosztowała około 500 tys. zł, z czego środki własne naszej parafii to 270 tys. zł.
Na brakujące ok. ćwierć miliona złotych złożyły się dotacje z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, Urzędu Miejskiego w Łomży i Podlaskiego Konserwatora Zabytków. Dodajmy, że zabytkowy, ponad 210-letni stary cmentarz grzebalny przy ul. Mikołaja Kopernika (d. św. Mikołaja) jest także częścią parafii katedralnej. W roku 2012 został wymurowany walący się mur od domku grabarza do bramy na części komunalnej.
- Parafian bardzo ucieszyło bogato ilustrowane zdjęciami opracowanie „Stary łomżyński cmentarz” - dodaje ksiądz proboszcz. - Ukazuje ono łomżyńską nekropolię w perspektywie szacunku naszej świętej wiary i wspólnej chrześcijańskiej spuścizny z braćmi prawosławnymi i protestantami jako świadectwo wiary w Chrystusa Zmartwychwstałego i jako perłę wspólnej historii i kultury.

W Katedrze pojawią się nowe ołtarze i nowe ławki
„Perłą wspólnej historii i kultury”, choć od prawie stulecia braci prawosławnych i protestantów w Łomży nie ma, jest również Katedra. W tym roku czeka ją kolejnych kilka prac, przywracających świetność Matce Kościołów Północno-Wschodniego Mazowsza. Będą to: konserwacja ołtarza św. Józefa, kosztująca w granicach 120 – 140 tys. zł, renowacja obrazu Matki Bożej Pięknej Miłości (prawdopodobnie ok. 70 tys. zł; gotowa jest już kopia autorstwa Teresy Adamowskiej), remont dachu nad nawą boczną północną (150 – 160 tys. zł) i renowacja dębowych ławek (orientacyjny koszt jeszcze nieznany; część starych zostanie odnowiona, pojawią się nowe). Po pięciu latach zostanie wymieniona pokrywająca elewację substancja silikonowa: trzeba ją oczyścić i ponownie nałożyć warstwę zabezpieczającą mury przed wodą i wilgocią. Jednocześnie dojrzewa powoli projekt ołtarza Jezusa Miłosiernego, bocznego, który stanie przy drugim filarze od prezbiterium. 
- Przy remoncie dachu liczymy na życzliwe wsparcie władz naszego miasta i zarządu województwa podlaskiego – apeluje o hojność ks. Mieczkowski. - Zawsze potrzeba wkładu własnego, dlatego też proszę o pomoc wszystkich, którym droga jest nasza katedralna świątynia, aby w miarę możliwości zechcieli pomóc w tym dziele. Księża odwiedzający rodziny po kolędzie, tak jak w poprzednich latach, zostawiają koperty, z których ofiary pieniężne posłużą w ciągu tego roku do wsparcia prac.

Mirosław R. Derewońko
Fot.: Marek Maliszewski

210204100642.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę