Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@

Brodziuk: warto wiedzieć za co się płaci

Główne zdjęcie
Jerzy Brodziuk, prezes zarządu ŁSM

„Prezes SM Perspektywa poczuł się urażony stwierdzeniem Zarządu ŁSM o fałszowaniu rzeczywistości, czyli manipulowaniu pojęciami i składnikami czynszu tak, by wmówić odbiorcy, że podwyższone opłaty eksploatacyjne w jego spółdzielni są i tak niższe niż u sąsiadów. Taka manipulacja obliczona jest wyłącznie na brak wiedzy o tym za co i na co płacą lokatorzy” – pisze Jerzy Brodziuk, prezes zarządu Łomżyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. - „A wiedzieć warto” - dodaje.

Generalnie składniki opłat dzielą się na dwie grupy. Pierwsza dotyczy eksploatacji, czyli zależna jest od kosztów zarządzania i bieżącego utrzymania zasobów spółdzielni,  druga – remontowa, związana jest z zachowaniem należytego stanu technicznego budynków i wartości mieszkań. 
Koszty eksploatacji występują zazwyczaj w kilku pozycjach czynszu, przy czym każda z tych pozycji rozliczana powinna być oddzielnie na każdym budynku.
1. Opłata eksploatacyjna (od m2) zawiera:
- koszty zarządzania (w tym płace i narzuty oraz materiały, energia, komunikacja, etc.), 
- podatki i opłaty lokalne (w przypadku odrębnej własności lokalu są one ograniczone do opłat dotyczących mienia spółdzielni, za lokal właściciel wpłaca wprost do kasy samorządu), 
- oświetlenia terenów wspólnych,
- utrzymanie zieleni i czystości na osiedlu, 
- konserwacji, czyli drobnych napraw(urwana klamka, spalona żarówka, zatkana kanalizacja, przeciek,  etc.) oraz nakazanych prawem przeglądów stanu technicznego budynków, m.in. instalacji elektrycznej, gazowej i wentylacji.
2. Zaliczka na centralne ogrzewanie (od m2) to zazwyczaj największy składnik czynszu. Jego wysokość zależy od stanu technicznego (ocieplenia) budynków i jakości urządzeń wewnętrznej instalacji centralnego ogrzewania oraz zapotrzebowania mieszkańców na ciepło. Tam gdzie zaliczki zróżnicowano w zależności od zużycia energii w lokalach, każdy płaci za siebie. 
Wpływ na wysokość zaliczki ma także opłata za podgrzanie wody. W fakturach za energię cieplną na każdy budynek  nie rozróżnia się sposobu zużycia tej energii. Podział zależy od administratora, a zależność podziału jest prosta: wyższe opłaty za podgrzanie wody, niższe za centralne ogrzewanie.
3. Opłata za wywóz odpadów (dotychczas głównie od osoby).
4. Opłata za sprzątanie klatek schodowych (zazwyczaj od mieszkania).
5. Opłata na konserwację domofonów(od mieszkania).
6. Opłata na działalność społeczno-kulturalną (od m2 lub osoby) – tylko w części spółdzielni. Opłata obowiązuje członków spółdzielni, a z właścicielami mieszkań nie będących członkami trzeba podpisać stosowną umowę obligującą do tej opłaty. 
7. Opłaty  za  tzw. „wodę ogólną”,  „wodę techniczną”, czy „gotowość dostawy wody” naliczane na metr kwadratowy powierzchni lub od osoby wprowadzane są przez spółdzielnie (lub zarządców) w celu pokrycia rozbieżności między wskazaniami wodomierza głównego w budynku a sumą wskazań wodomierzy domowych. Różnice te w każdym budynku są inne, dlatego też w ŁSM (i tam, gdzie stworzono do tego warunki) rozlicza się je w ramach rachunku za wodę i ścieki, co odpowiada ustawowej zasadzie opłacania  kosztów w miejscu ich powstania.
Fundusz remontowy to pozycja czynszu, która powinna być uzależniona od obiektywnie określonego stanu technicznego  budynków i  wynikających z tego potrzeb remontowych . W praktyce o jego wysokości decyduje wyłącznie sposób zarządzania spółdzielnią. Wpływy i wydatki funduszu remontowego powinny być ewidencjonowane na każdym budynku. 
W Łomżyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej już kilkanaście lat temu uznano za konieczne dostosowanie wszystkich budynków do standardów  budowlanych, które na przestrzeni ostatnich lat uległy zasadniczym zmianom. Dla przykładu jeszcze pod koniec lat dziewięćdziesiątych normą było ocieplenie warstwą styropianu grubości 5 cm, dziś ta norma wynosi 12 cm. Dlatego też opłata na fundusz remontowy jest dość wysoka, ale przynosi konkretne efekty w postaci utrzymania od siedmiu lat tej samej opłaty eksploatacyjnej, a od kilkunastu lat kosztów centralnego ogrzewania, poprawy stanu technicznego oraz wyglądu budynków i budowli. Nakłady (roczny fundusz to ponad 7 mln zł) przynoszą rezultaty, które oznaczają mniejsze opłaty w przyszłości i uniknięcie kredytów na nieuchronne remonty.
W ŁSM obok funduszu remontowego na oddzielnym koncie zbiera się środki na wymianę (co 5 lat) wodomierzy lokalowych. Należą one do instalacji wewnętrznej lokalu i koszty wymiany (lub legalizacji) obciążają lokatorów. Rozłożenie wydatku w czasie ułatwia wydatek.
W niektórych spółdzielniach niskie wpłaty na fundusz remontowy służą utrzymaniu obrazu relatywnie niewysokich opłat czynszowych. 
W części spółdzielni w zawiadomieniach o wysokości czynszu podaje się wspólnie opłatę eksploatacyjną i na fundusz remontowy jako pojęcie „eksploatacja bieżąca”. W kalkulacji kosztów i ewidencji księgowej taka pozycja jednak nie występuje. W ŁSM szczegółowe rozliczenie opłat eksploatacyjnych i funduszu remontowego dostarczane jest wszystkim  członkom spółdzielni co roku w postaci sprawozdania z działalności spółdzielni. 
Porównywanie opłat między zasobami mieszkaniowymi  (także spółdzielniami) jest z racji różnych uwarunkowań niedokładne, warto jednak zwrócić uwagę na to, że jedna część naszych opłat jest „konsumowana” na bieżąco, a inna „zwraca się” ograniczaniem wzrostu opłat  eksploatacyjnych, czyli przynosi oszczędności w naszych wydatkach. 

Prezes Zarządu Łomżyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej
Jerzy Brodziuk

240308092554.png

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę