Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 26 lutego 2021 napisz DONOS@

Rok Lutosławskiego w Drozdowie i Łomży

Rok 2013 jest Rokiem Witolda Lutosławskiego. Twórczość oraz życie wybitnego kompozytora rodzinnie związanego z podłomżyńskim Drozdowem u nas będą przypominane na licznych imprezach i koncertach, zorganizowanych przez Muzeum Przyrody w Drozdowie i Filharmonię Kameralną im. Witolda Lutosławskiego w Łomży. – Czujemy się gospodarzami Roku Lutosławskiego na naszym terenie, z racji powiązań rodzinnych oraz naszej siedziby mieszczącej się w dworku Lutosławskich – mówi Anna Archacka, dyrektor Muzeum Przyrody w Drozdowie.

Witold Lutosławski (1913 – 1994) jest, obok Krzysztofa Pendereckiego (ur.1933)  i Henryka Mikołaja Góreckiego (1933 – 2010), jednym z najwybitniejszych  polskich kompozytorów współczesnych. Rok Lutosławskiego ma popularyzować jego dzieła w kraju i na świecie, przede wszystkim w wydaniu koncertowym. 
– Już 10 stycznia wykonamy utwory Witolda Lutosławskiego na koncercie „Niespodzianki noworoczne” – zapowiada Jan Miłosz Zarzycki, dyrektor łomżyńskiej Filharmonii.
19 stycznia w drozdowskim muzeum wystąpi kwartet kameralny Alla Breve, zaś oficjalna inauguracja Roku Lutosławskiego w Łomży odbędzie się 7 lutego. 
– Będzie to koncert z udziałem wybitnego skrzypka, Krzysztofa Jakowicza i odbędzie się w sali filharmonii – mówi Anna Archacka. – Ten sam solista pojawi się też w marcu w naszym muzeum, na koncercie „Muzyczne fascynacje Witolda Lutosławskiego”.
Kolejne koncerty czekają nas w maju, sierpniu, październiku i listopadzie. 30 sierpnia odbędzie się w drozdowskim muzeum międzynarodowa konferencja popularnonaukowa „Portret rodzinny Witolda Lutosławskiego”. 
– Będzie to spotkanie z udziałem historyków, muzyków, rodziny i przyjaciół kompozytora – zapowiada Anna Archacka. – Konferencja ma przybliżyć nie tylko dorobek, ale również postać wybitnego kompozytora. Będzie jej towarzyszył koncert Tadeusza Wieleckiego, wykonującego utwory współczesne oraz spotkanie ziemian, z wiodącym tematem tradycji muzycznych dworów ziemiańskich.
Do końca Roku Lutosławskiego jego obchodom będzie również towarzyszyć wystawa „Witold Lutosławski – życie i twórczość” w Muzeum Przyrody w Drozdowie.
– Oficjalnie zakończymy Rok naszego patrona 7 listopada kolejnym wspólnym koncertem zorganizowanym z Muzeum Przyrody – zapowiada Jan Miłosz Zarzycki. –Ale
planujemy jeszcze w grudniu koncert familijny dla młodej publiczności, gdzie będą wykonane piosenki Lutosławskiego, tak więc obchody Roku tego wybitnego kompozytora potrwają właściwie cały rok. Cieszę się, że wspólnie z drozdowskim muzeum uda się nam tak zaznaczyć naszą obecność w tych obchodach, bo Witold Lutosławski jest bodaj najwybitniejszym polskim kompozytorem XX stulecia. Jest to wielka postać, musimy się szczycić takimi artystami i popularyzować ich twórczość, ponieważ jest to coś, co mamy  najlepszego w naszej kulturze!

Wojciech Chamryk

200829104429.jpg

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę