Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 08 marca 2021 napisz DONOS@

Zbuntowane samorządy

Część gmin w województwie podlaskim, mimo ciążącemu na nich obowiązkowi, celowo - licząc na zmianę złych przepisów - nie podjęła uchwał o ustaleniu gminnej opłaty za śmieci. Wśród „zbuntowanych” gmin, są m.in. miasto Łomża i gmina Łomża, ale także Suwałki i Białystok. Ile takich samorządów jest w województwie na razie nie wiadomo, ale zdaniem Joanny Gaweł rzecznika prasowego wojewody podlaskiego mniej niż połowa. I choć na 118 gmin tylko 44 przed końcem roku dosłało swoje uchwały do Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego "ustaliliśmy, iż większość gmin województwa podlaskiego podjęła te uchwały w ostatnim dniu grudnia 2012 r. - i te nie wpłynęły jeszcze do PUW" – podaje rzeczniczka wojewody uzupełniając, że pełną wiedzą na temat liczby gmin, które nie wywiązały się z ustawowego obowiązku ustalenia nowej gospodarki śmieciowej, w tym opłat za śmieci, wojewoda będzie dysponował w połowie stycznia.

Zgodnie z przepisami ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, rady gmin powinny do dnia 31 grudnia 2012 r. podjąć uchwały w sprawie wyboru metody naliczania opłaty, w sprawie deklaracji o jej wysokości oraz określenia terminu i częstotliwości jej uiszczania. 
- W przypadku, jeżeli tego nie zrobią, stosownie do obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa, wojewoda ma obowiązek wezwania do podjęcia uchwał, wyznaczając termin na ich podjęcie – podaje Joanna Gaweł. - Po bezskutecznym upływie tego terminu wojewoda zobowiązany będzie do wydania w tej sprawie zarządzenia zastępczego. Przyjęte w tym trybie zarządzenie wywołuje skutki prawne, takie jak akt prawa miejscowego – dodaje rzeczniczka wojewody. 

Z analizy uchwał, które dotarły do urzędu wojewódzkiego przy ustalaniu opłaty za śmieci czyli tzw. podatku śmieciowego większość gmin z województwa podlaskiego zastosowała kryterium „od liczby mieszkańców”.

200829104429.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę