Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 02 marca 2021 napisz DONOS@

PIT jeszcze po staremu, choć na nowych formularzach

Pierwsi mieszkańcy Łomży już dziś rozliczali się z ubiegłorocznych dochodów - mówi Ireneusz Wierzbowski naczelnik Urzędu Skarbowego w Łomży. - Aby rozliczyć się trzeba posiadać wszystkie dane choćby o uzyskanych dochodach - dodaje. Dlatego jeszcze przez kilka, kilkanaście dni dużego ruchu z PITami w Łomży, ale także w innych skarbówkach w Polsce nie będzie, choć ci którzy rozliczą się wcześniej tradycyjnie wcześniej też otrzymają nadpłacony podatek. Formalnie z fiskusem musimy się rozliczyć do 30 kwietnia.

PIT to skrócona nazwa angielskiego Personal Income Taxpodatku czyli podatek od dochodów osobistych. 
Generalnie rozliczenie ubiegły rok będzie wyglądało niemalże identycznie jak w poprzedniej kampanii PITowie, ale są  nowe wzory deklaracji podatkowych. Można je pobierać w urzędzie, albo znaleźć w Internecie. PITa można złożyć także przez Internet, ale niezbędne jest zainstalowanie aktualnych wersji ministerialnego oprogramowania. 
Co do zasady PIT jest opłacany według progresywnej skali podatkowej, tj. przy zastosowaniu stawek podatku w wysokości 18% i 32%. Limity są dokładnie takie same jak przed rokiem. Niższą stawkę płacą ci zarabiający rocznie do nieco ponad 85 tys zł. Inną formą opodatkowania dochodów osób fizycznych może być, po spełnieniu określonych warunków, 19% podatek od dochodu z tytułu choćby „pozarolniczej działalności gospodarczej” przy czym wybór sposobu opłacania podatku następuje poprzez pisemne oświadczenie złożone przez podatnika.

Zmiany w PIT obowiązujące od 2013 r.

Zmiany o których było głośno kilka miesięcy temu (wprowadzone ustawą z dnia 24 października 2012 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) dotyczące uprawnienia do korzystania z 50% kosztów uzyskania przychodów dla twórców, końca ulgi z tytułu użytkowania sieci Internet czy nowego sposobu wyliczenia ulgi na dzieci weszły w życie 1 stycznia, ale będą miały wpływ na nasze pity wypełniane w przyszłym roku.

210204100642.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę