Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 07 marca 2021 napisz DONOS@

Miasto podnosi, a ŁSM obniża opłatę za śmieci...

Od 1 stycznia 2013 roku większość mieszkańców Łomżyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej mniej zapłaci za śmieci. Opłata została obniżona z 5,45 zł od osoby miesięcznie do 4,90 zł miesięcznie. Niestety to chyba jedyna obniżka na jaką może liczyć choć część łomżan wraz z początkiem 2013 roku. W górę idą opłaty za wodę i ścieki czy stawki podatku od nieruchomości.

- Znacząca obniżka opłat to efekt ratowania się MPGKiM – mówi Jerzy Brodziuk, prezes ŁSM.
Należący do samorządu miasta zakład od lat wywozi śmieci z większości bloków tej największej w mieście spółdzielni mieszkaniowej. W związku z nową ustawą śmieciową spółdzielnia  wypowiedziała umowę na świadczenie usług, a następnie ogłosiła przetarg na wywóz odpadów wraz z zapewnieniem wymaganych przez ustawę od właścicieli pojemników do selektywnej zbiórki odpadów. I przetarg ten z ceną 5,30 zł od osoby miesięcznie, a więc o 15 groszy taniej niż dotychczas wynosiła opłata dla MPGKiM wygrała prywatna firma.
- Ta prywatna firma miała nam świadczyć usługi już pod nową ustawę śmieciową, ale gdyby nie wygrała ogłoszonego przez miasto przetargu, to wówczas my mieliśmy odkupić od niej te pojemniki – wyjaśnia Jerzy Brodziuk. 
W tej sytuacji MPGKiM przedstawił spółdzielni ofertę wywozu śmieci w cenie poniżej 5 zł do czasu wejścia w życie nowej miejskiej gospodarki śmieciowej. 
- MPGKiM ratowało się – mówi prezes Brodziuk. - Gdyby nie obniżyło ceny musiałoby zwalniać pracowników.
Przy takiej propozycji miejskiego zakładu „grzechem” byłoby branie firmy prywatnej, dlatego przetarg został unieważniony i śmieci tak jak dotychczas z większości bloków ŁSM w nowym roku dalej będzie wywoził MPGKiM, ale mieszkańcy zapłacą nie 5,45 zł od osoby miesięcznie a tylko 4,90 zł miesięcznie.

Podatek śmieciowy nie musi być aż tak wysoki
Prezes ŁSM „negocjacje cenowe” podaje jako argument w trwającej dyskusji o nowym podatku śmieciowym w Łomży. Jego zdaniem uzyskana w przetargu cena 5,30 zł od osoby miesięcznie wraz z zapewnieniem przed firmę pojemników na śmieci dobitnie wykazuje nierzetelność miejskich wyliczeń, które wskazywały, że nowa opłata powinna wynosić 8,10 zł od osoby miesięcznie, a pojemniki do segregacji śmieci mieli sobie kupować sami łomżanie. 
- To pokazuje także to, że firmy wywożące śmieci generalnie zarabiają na blokowiskach, bo koszty wywozu stąd śmieci są znacznie niższe niż z domków jednorodzinnych – dodaje Brodziuk. - Optymalna wysokość nowej opłaty za śmieci, jeśli miałaby być liczona od osoby, w Łomży powinna wynosić około 6 złotych miesięcznie – ocenia prezes ŁSM, dodając, zarząd ŁSM opowiada się za naliczaniem jej w zależności od powierzchni mieszkań, bo takie wyliczenia będą łatwiejsze.  

Miejskie podwyżki
O 4% więcej niż dotychczas zapłacimy z tytułu podatków od nieruchomości. Przykładowo podatek od budynków lub ich części zajętych na potrzeby mieszkalne wzrośnie z 0,66 zł do 0,69 zł od 1 m² powierzchni, podatek od powierzchni budynków związanych z działalnością gospodarczą - 21,67 zł od 1 m² powierzchni użytkowej (w tym roku to 20,84 zł). 
Mimo że miejscy radni nie podjęli uchwały o wzroście opłat za wodę i ścieki, nowe wyższe opłaty zgodnie z oczekiwaniami wchodzą w życie od 1 stycznia 2013 roku. W Łomży woda ma drożeje o 4 grosze i kosztować będzie 3,01zł/m3, a ścieki o 20 groszy więcej niż teraz czyli 4,97zł/m3. 
Więcej zapłacą także mieszkańcy dwóch największych spółdzielni mieszkaniowych ŁSM i Perspektywa z tytułu wnoszonej do kasy miasta opłaty za użytkowanie wieczyste gruntów.  Po protestach zarządów spółdzielni, horrendalne – grubo przekraczające 300% w ciągu trzech lat - podwyżki opłat zostały ostatecznie obniżenie o 20%, a w niektórych przypadkach nawet o 30%.

Od 1 stycznia 2013 z podwyżką muszą się liczyć mieszkańcy spółdzielni Perspektywa. O 25 groszy wzrasta opłata na fundusz eksploatacyjny. Teraz będzie ona wynosiła 1,55 zł za metr kwadratowy mieszkania.

200829104429.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę