Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 28 lutego 2021 napisz DONOS@

Sądy po nowemu

Główne zdjęcie
Sąd Rejonowy w Grajewie

Od wtorku, 1 stycznia 2013 r., wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości w sprawie zniesienia 79 najmniejszych sądów rejonowych. W obszarze właściwości Sądu Okręgowego w Łomży znikną dwa sądy: Sąd Rejonowy w Grajewie, który stanie się filią Sądu Rejonowego w Łomży, oraz Sąd Rejonowy w Wysokiem Mazowieckiem, który będzie filią Sądu Rejonowego w Zambrowie. Ministerstwo tłumaczy, że właściwie „zmienią się pieczęcie i tablice na budynkach sądów”, ale sędziowie mają większe obawy.

"Celem zmian jest przede wszystkim bardziej racjonalne i elastyczne wykorzystanie potencjału sędziów, usprawnienie organizacji ich pracy, równomierne obciążenie ich obowiązkami (dzisiaj różnice pod tym względem są prawie 10 - krotne), dzięki czemu sądy będą lepiej służyć obywatelom" - czytamy w komunikacie resortu sprawiedliwości. - "Zmienią się pieczęcie i tablice na budynkach sądów, które od 1 stycznia 2013 r. staną się wydziałami zamiejscowymi innego sądu rejonowego. Z inną nazwą, ale w tym samym miejscu, z tymi samymi sędziami i urzędnikami sąd nadal będzie funkcjonował. Wciąż będzie można w nim załatwić istotne dla obywateli sprawy np.: złożenie pozwu, czy wniosku o wpis do księgi wieczystej. Nadal będą w nich funkcjonować tak jak dotychczas wydziały - cywilny, karny, rodzinny i nieletnich oraz ksiąg wieczystych. Po wejściu w życie reformy nie będzie przeszkód, aby w przekształconych w wydziały zamiejscowe sądach rejonowych nadal działały biura podawcze, czy np. kasy. Decyzję w tej sprawie podejmować będą prezesi sądów" – podkreśla ministerstwo.

„W mojej opinii proponowane zmiany na pewno odbiją się negatywnie na pracy sądu” - ocenił „Rzeczpospolitej” prezes SR w Grajewie Andrzej Myśliński. Z zatrudnionych tu siedmiu sędziów, sześciu, w tym prezes, złożyło odwołania do Sądu Najwyższego od decyzji ministra sprawiedliwości o przeniesieniu - bez ich zgody - na inne miejsce służbowe. 
Prezes Myśliński, obawia się, że przekształcenie SR w Grajewie w filię łomżyńskiego sądu będzie to przez obrońców traktowane jako przesłanka do zaskarżania wyroków w sprawach, które teraz toczą się przed Sądem Rejonowym w Grajewie.

200829104429.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę