Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 09 grudnia 2023 napisz DONOS@

35. Europejskie Spotkanie Młodych - także z Diecezji Łomżyńskiej

322 młodych pielgrzymów z Diecezji Łomżyńskiej wyruszyło dziś o świcie na spotkanie Wspólnoty Taize do Rzymu. Młodzi są w wieku od 16 do 40 lat, zaś oprócz wiernych świeckich w tygodniowej wyprawie do stolicy chrześcijaństwa zachodniego uczestniczy około 20 zakonnic i księży. Znakomita większość podróżuje sześcioma autobusami, zaś 22 osoby odlatują z lotniska Okęcie. Ekumenicznej wyprawie do źródeł wiary i grobów apostolskich przewodzi duszpasterz młodzieży Diecezji Łomżyńskiej ks. Jacek Czaplicki.

- Niektórzy z młodych pielgrzymów dopiero przyszli na świat, gdy ja wybierałem się po raz pierwszy na spotkanie doroczne Wspólnoty Taize – wspomina ks. Jacek Czaplicki, dla którego spotkanie Taize w Rzymie będzie 16. z kolei. - Rok temu to był Berlin, a wcześniej inne duże miasta europejskie: Bruksela, Genewa, Poznań czy Barcelona. Piękna jest formuła tych wyjazdów: pielgrzymka zaufania przez Ziemię...
Pielgrzymce do Rzymu towarzyszą dwa główne przesłania: pierwsze ma wymiar katechetyczny – młodzi w Roku Wiary udają się do źródeł wiary, czyli katakumb pierwszych chrześcijan i grobów apostołów św. Piotra i św. Pawła oraz na spotkanie z w sobotę papieżem Benedyktem XVI. Drugi motyw - ekumeniczny, czyli związany z modlitwą o jedność wszystkich chrześcijan, którzy sens życia odnaleźli w Chrystusie.
- Naszą pielgrzymkę diecezjalną tworzą wierni z takich miejscowości jak, m.in., Łomża, Ostrołęka, Ostrów Mazowiecka, Łapy, Zambrów i Kolno – kontynuuje ks. Jacek Czaplicki. - Podczas podróży do Rzymu modlimy się i śpiewamy, a niektórzy nawet tańczą w autobusie. Wcześniej spotykaliśmy się na modlitwie co tydzień przez trzy, cztery miesiące, aby przygotować się duchowo na spotkanie Taize w Rzymie. Po 30 godzinach podróży dotrzemy w piątek około południa do stolicy Włoch. Od 28. grudnia do 2. stycznia 2013 r. Wieczne Miasto nad Tybrem będzie gościło 40 tysięcy młodych, głównie z Europy, w tym radosnych pielgrzymów z Diecezji Łomżyńskiej.
Uczestnicy 35. Europejskiego Spotkania Młodych będą nie tylko modlić się, ale także poznawać parafie, klasztory i rodziny włoskie, u których będą zakwaterowani. Na modlitwy zbierać się będą w siedmiu rzymskich kościołach, m.in., w bazylice św. Jana na Lateranie i bazylice św. Pawła za Murami. Szczególnie niezwykłą oprawę będzie miało sylwestrowe Święto Narodów, połączone z powitaniem Nowego Roku.
- Mamy nadzieję, że spotkanie w Rzymie stanie się pięknym doświadczeniem wspólnoty, że młodzi ludzie będą mogli odkryć Kościół jako miejsce przyjaźni, gdzie spotykamy się ponad wszelkimi granicami – podsumowuje Brat Alois, przeor Wspólnoty z Taize w Burgundii (Francja), który przygotował list do młodych Europejczyków z propozycjami tematów do rozważań. - A Tym, który nas gromadzi jest Zmartwychwstały Chrystus!

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę