Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 03 marca 2021 napisz DONOS@

Nieprawidłowości w ratuszu

Szeregu nieprawidłowości w funkcjonowaniu łomżyńskiego ratusza dopatrzyli się inspektorzy Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku, którzy w Urzędzie Miejskim w Łomży przeprowadzili kontrolą kompleksową gospodarki finansowej za ubiegły rok. Samo wystąpienie pokontrolne z zaleceniami dla prezydenta Mieczysława Czerniawskiego liczy około 30 stron. „Stwierdzone w trakcie kontroli nieprawidłowości i uchybienia były wynikiem nieprzestrzegania przepisów prawnych dotyczących gospodarki finansowej i rachunkowości gminy, w tym nienależytego funkcjonowania i zorganizowania kontroli zarządczej” - ocenia Regionalna Izba Obrachunkowa.

Izba Obrachunkowa wskazała m.in. na opisywane przez nas wcześniej: brak merytorycznych podstaw przyznania 20% stałego dodatku specjalnego do pensji zastępcom prezydenta Łomży, czy nieprzestrzeganie zasad określonych przez prezydenta przy wyłanianiu wykonawców tzw. małych zleceń na kwotę pomiędzy 5 tys zł a 14 tys euro. Ale nieprawidłowości jest o wiele więcej. Dotyczą także m.in. nieprawidłowości przy organizacji przetargów na miejskie nieruchomości, wadliwego opodatkowania nieruchomości będących w posiadaniu podatników prowadzących działalność gospodarczą, czy nieprawidłowości przy „ewidencji biletów opłaty targowej”. W tym wypadku chodzi o rozbieżności rzędu 6 tys zł między kwotą uzyskanych dochodów a wartością wydanych biletów z uwzględnieniem dokumentów zakupu biletów w roku 2011.

Odpowiedzialny prezydent
„Organem wykonawczym miasta na prawach powiatu jest Prezydent, na którym spoczywają obowiązki dotyczące m.in. przygotowywania projektów uchwał Rady Miejskiej, wykonywania budżetu i gospodarowania mieniem, a także ogólna odpowiedzialność za prawidłową gospodarkę finansową miasta. Prezydent Miasta jako organ wykonawczy wykonuje zadania przy pomocy Urzędu, którego jest kierownikiem. Odpowiedzialność za gospodarkę finansową Urzędu, jako jednostki sektora finansów publicznych, w tym za wykonywanie obowiązków w zakresie kontroli zarządczej, spoczywa na Prezydencie Miasta – kierowniku jednostki oraz pracownikach, którym powierzono obowiązki w zakresie gospodarki finansowej” – pisze w podsumowaniu wyników kontroli RIO.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę