Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 07 marca 2021 napisz DONOS@

Nie zabierajcie nam ONW! - PIRol apeluje do ministra

Podlaska Izba Rolnicza apeluje do ministra rolnictwa o niezmienianie przepisów regulujących wyznaczenie obszarów o niekorzystnych warunkach gospodarowania tzw. ONW-u. Teraz dopłaty unijne z tego tytuły otrzymuje około 90% rolników z województwa. Tylko w tym roku to 190 milionów złotych. Zmiany mają pójść w kierunku ograniczenia powierzchni takich obszarów. - Jako przedstawiciele rolników województwa podlaskiego chcemy stanowczo zaprotestować przeciwko takim zmiano – napisał w apelu do ministra Grzegorz Leszczyński prezes PIRol.

Podlaska Izba Rolnicza argumentuje, że województwo podlaskie charakteryzuje się nie tylko ograniczonymi warunkami gospodarowania, na które składają się warunki pogodowe, krótki okres wegetacji oraz słabe gleby, ale także „elementem utrudniającym produkcję rolniczą paradoksalnie są walory przyrodnicze naszego regionu”. Prezes PIRol podkreśla, że 33% województwa stanowi krajowa sieć obszarów chronionych. 
- Jesteśmy dumni z tego dziedzictwa, rozumiemy i popieramy potrzebę ochrony przyrody, jednak nie można zapominać o ludziach żyjących na tych terenach którzy mają prawo do godziwych warunków życia, a wyznaczenie obszarów chronionych często niesie ze sobą ograniczenia produkcji, co niewątpliwie powinno wiązać się z rekompensatą dla rolników gospodarujących na takich obszarach – napisał Grzegorz Leszczyński w apelu do ministra rolnictwa.
Jako kolejny czynnik „predysponujący nasze województwo do obszarów ONW- u” PIRol wskazuje migrację ludności w związku z  niestabilnością ekonomiczną i niepewną przyszłość związaną choćby z planami zniesienia kwot mlecznych.
- Nie ulega wątpliwości (...), że województwo podlaskie jest szczególnym obszarem gospodarowania i z całą pewnością powinno być wspierane i zaliczone do obszarów ONW-u, o co apelujemy! - kończy wystąpienie do ministra prezes Podlaskiej Izby Rolniczej.

210305125821.png

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę