Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 26 marca 2023 napisz DONOS@

Stanisława Chyl stypendystką ministra kultury

Główne zdjęcie
Stanisława Chyl

Półroczne stypendium ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego otrzymała Stanisława Chyl z Marianowa. Znalazła się w gronie 124 osób zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury i opieką nad zabytkami docenionych w ten sposób przez ministra. Łomżyńska laureatka zapowiada, że stypendium wykorzysta na opracowanie gromadzonych od ponad ćwierć wieku materiałów na temat związanego z Drozdowem rodu Lutosławskich. Rok 2013 ma być w Polsce Rokiem Witolda Lutosławskiego - światowej sławy kompozytora muzyki współczesnej, którego Stanisława Chyl poznała osobiście.

Stanisława Chyl urodziła się w 1950 r. w Olsztynie, lecz jej dzieciństwo i młodość związane są z innymi miastami, głównie z Mławą, ze względu na pracę rodziców. Absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej II st. w Łodzi studiowała wychowanie muzyczne, m.in., w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Kielcach. Uczyła od 1973 r. w szkołach muzycznych i szkołach podstawowych. Od roku 1984 pracowała na różnych stanowiskach w nowo organizowanym Muzeum Przyrody w Drozdowie, zaś w latach 1990 – 1998 była jego dyrektorem. Stanisława Chyl współorganizowała w latach 2004 – 2008 pięć pierwszych edycji Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo – Łomża. Zainicjowała w 2002 r. i realizowała co dwa lata kilka edycji Konkursu Wykonawczego Utworów Witolda Lutosławskiego dla uczniów szkół muzycznych z całego kraju. Jest autorką wielu artykułów na temat jednego z najbardziej zasłużonych w historii Polski rodów Ziemi Łomżyńskiej. 

Stypendium na nowe opracowanie dziejów rodu Lutosławskich
Ponad ćwierć wieku ze swego wypełnionego zajęciami życia poświęciła na badania i popularyzację dorobku rodziny Lutosławskich z Drozdowa, organizując wystawy, koncerty i sesje naukowe. 
Przyznanie przez ministra stypendium znakomicie zbiegło się w czasie z ogłoszeniem przez Sejm roku 2013 Rokiem Witolda Lutosławskiego w setną rocznicę urodzin genialnego kompozytora. Stanisława Chyl osobiście go poznała.
- Kiedy poznałam kompozytora miał 75 lat – wspominała w wywiadzie dla 4lomza.pl w lutym 2009 r. z okazji 15. rocznicy śmierci genialnego artysty związanego z Drozdowem. - Przyjmował zawsze o godzinie 17 w swoim domu przy ulicy Śmiałej 39 w Warszawie. Zadziwiała mnie jego sprawność fizyczna, bo nie tyle szedł do pracowni muzycznej na piętrze, co wbiegał po schodach, tylko było słuchać tup tup tup. To był człowiek z poczuciem humoru, skromny, bardzo sympatyczny i energiczny. Posługiwał się piękną polszczyzną i miał szerokie zainteresowania. Fundował stypendia dla młodych muzyków i finansował koszty leczenia za granicą wielu osób.
Swoje stypendium Stanisława Chyl poświęci na zebranie w całość gromadzonych od 28 lat materiałów z dziejów rodu Lutosławskich i przemian historycznych, społecznych, kulturalnych i gospodarczych w Drozdowie. Jak sama ocenia, całość prac zajmie jej dwa lata. 

„Jest bardzo spokojna i niezwykle wyrozumiała”
Stanisława Chyl od kilku lat pracuje jako muzykoterapeutka w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Polowej w Łomży. Jest m.in. autorką monografii na temat jego 130-letniej historii.
- Pani Stanisława jest bardzo spokojna i niezwykle wyrozumiała w pracy z naszymi wychowankami oraz ze współpracownikami – chwali stypendystkę ministra kultury Magda Sawicka, zastępca kierownika zespołu drugiego w łomżyńskim DPS. - Bardzo fajnie prowadzi urozmaicone zajęcia terapeutyczne z dziewczynami i kobietami z niepełnosprawnością intelektualną, wyjeżdża z wychowankami na przeglądy i co roku ze Sławomirem Śledziewskim przygotowuje i prowadzi Przegląd Piosenki Religijnej Domów Pomocy Społecznej w Łomży.

Mirosław R. Derewońko


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę