Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@

Prawa człowieka w Łomży.

Główne zdjęcie
Kamil Kamiński – łomżyniak, od wielu lat związany z trzecim sektorem. Obecnie Członek Zarządu Fundacji „Ocalenie” zajmujące się pomocą dla uchodźców, cudzoziemców i repatriantów.

Grudzień jest miesiącem, w którym wiele miejsca poświęca się prawom człowieka. Osiemnastego grudnia będziemy obchodzić Międzynarodowy Dzień Migranta, która ma przypominać nam o osobach, które musiały opuścić swoją ojczyznę. Dziesiątego grudnia zaś obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka, który dedykowany jest orędownikom praw człowieka na całym świecie. Często osoby te narażone są na zagrożenia, niekiedy ponoszą śmierć walcząc o dobro innych. W naszym mieście działalność w zakresie praw człowieka nie naraża na utratę życia, choć na pewno wymaga dużego zaangażowania i wiary w to, co się robi. Działań takich w Łomży jest coraz więcej i w tym dniu należą się podziękowania dla rzeszy ludzi, którzy działają na rzecz innych, opowiadają o prawach człowieka, pokazują wielokulturową historie naszego miasta.

Tylko w ostatnich miesiącach mieliśmy okazję zobaczyć i uczestniczyć w takich wydarzeniach jak Tydzień Tolerancji, maraton listów Amnesty International, obchody upamiętniające zagładę Żydów i Żydówek łomżyńskich, otwarcie wystawy dotyczącej mieszkających w Łomży Żydów i Żydówek, Dniu Uchodźcy i Łomżyńskim Tygodniu Wielokulturowości. Centrum Katolickie organizuje spotkania dotyczące innych kultur, zapraszając na nie cudzoziemców, by mogli opowiadać o krajach z których pochodzą, II LO została wyróżnione za promowanie tolerancji, a łomżyńska „Veta” organizuje cyklicznie warsztaty kuchni kaukaskiej.  W okolicznych miastach takich jak Zambrów, czy Jedwabne również odbywają się wydarzenia promujące wielokulturowość. 
W przekazie medialnym dominuje jednak inny obraz Łomży, jako miasta nietolerancyjnego, nieprzychylnego zwłaszcza dla uchodźców i uchodźczyń, którzy wybrali Łomżę na swój drugi dom.  Obraz bardzo niesprawiedliwy, z którym my jako mieszkańcy i mieszkanki Łomży powinniśmy walczyć. Oczywiście nie chodzi tutaj o ukrywanie faktów, przemilczanie spraw które są trudne.  Powinniśmy jak najbardziej piętnować postawy nietolerancji, ksenofobii, jasno wypowiadać się, że takie postawy nie odzwierciedlają poglądów większości mieszkańców i mieszkanek Łomży. Dbajmy jednak o to, by osoby, które angażują się na rzecz innych, były widoczne. Są to tysiące mieszkańców i mieszkanek Łomży biorących udział w warsztatach, spotkaniach, wydarzeniach kulturalnych. Osoby, które poświęcają swój wolny czas pomagając innym czy promując idee praw człowieka i szacunku dla innych. Tylko od nas zależy, czy będziemy promować dobre inicjatywy i wspaniałych ludzi, czy pozwolimy nienawistnikom być rzecznikami miasta, przedstawicielami naszego miasta na forum publicznym.

Kamil Kamiński
mail: kamil_kaminski@aol.pl

240308092554.png

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę