Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Klaudia w Łomży walczy z demonami mody i marketingu

- W szkole ta szara myszka ma istne piekło, obgadywana i wyśmiewana przez rówieśników – mówi Karolina Płotka, inspicjentka spektaklu „To kto?!”, którego premierę trzynaścioro nastolatków wystawiło w Centrum Kultury. - Nie potrafi odnaleźć się w życiu, chce być jak koleżanki, dlatego diametralnie się zmienia. Przez chęć stania się kimś, kim się nie jest, można popaść jak Klaudia w sytuacje, z których nie umiemy wybrnąć. Wydaje się, że jedynym rozwiązaniem jest samobójstwo...

„To kto?!” wykrzykują dramatycznie w finałowej scenie przedstawienia pod tym samym tytułem nastolatkowie, pytając o powody, doprowadzające jedynaczkę z przeciętnej polskiej rodziny do desperackiej decyzji. Klaudia (Magda Jankowska z II LO w Łomży) przez czas trwania sztuki jakby żywcem z życia wziętej szybko ewoluuje: od spokojnej, pogodnej i skupionej na nauce dziewczyny przez zbuntowaną i pełną pretensji do rodziców córkę aż po wyluzowaną uczestniczkę klubowych imprez z alkoholem., papierosami i narkotykami. Od skromnej i grzecznej „szarej myszki” do „ćpunki, anorektyczki, lafiryndy” - jak oceniają na koniec zagubioną w świecie mód i wartości dziewczynę jej koleżanki, o których matka Klaudii (Katarzyna Górska II LO) nie ma dobrej opinii. Jaki mieli zamiar twórcy udanej, żonglującej nastrojami i opiniami adaptacji „Show” Beaty Kieras?

Potrzeba odwagi, aby nie ulec presji mody i reklamy
- Pokazaliśmy zgubny wpływ współczesnego świata na nieukształtowaną psychikę „szarej myszki”, której niczego nie brakuje, oprócz porozumienia z rodzicami i akceptacji rówieśników – wyjaśnia Aleksandra Przesław (lat 18) z I LO w Łomży. - W warstwie fabularnej to cztery demony mody i marketingu. „Musisz to mieć!” jest ich podszeptem i żądaniem, aby robiła to, co wszyscy: ulegała trendom muzycznym i w strojach, szalała w Internecie na blogu i w portalach społecznościowych, otaczała się drogimi, coraz nowocześniejszymi gadżetami elektronicznymi. Trzeba naprawdę mieć odwagę być sobą, by nie ulec naciskowi mody i reklamy. Być indywidualnością i nie poddawać się presji otoczenia. Stereotypy, że „szare myszki” są nieatrakcyjne, mogą doprowadzić do tragedii.
Jednak główny szkopuł tkwi właśnie w tym, że Klaudia poddaje się urokowi szkolnego żigolaka Maćka (Krzysztof Zajkowski), który dziewczyny zmienia jak rękawiczki i wiedzie beztroskie życie w kłębach dymu i oparach alkoholu od imprezy do imprezy. Pełnej wahań i rodzącego się uczucia Klaudii rad udzielają internauci: od powagi i szacunku w traktowaniu siebie jako osoby po zachętę do bezmyślnego trawienia lat młodości i wyuzdania w seksie. Przypadkową inicjację w kobiecość z podrywaczem „wirtualna” dziewczyna – jak nazywa siebie 15-latka - wspomina wręcz obrzydliwie.
- „To kto?!” jest sztuką profilaktyczną i ma wywołać zaniepokojenie rodziców, czy wiedzą, co się dzieje z ich dojrzewającym dzieckiem, czy rozmawiają z nim o tym, co przeżywa – podkreśla ks. Tomasz Trzaska, współautor scenariusza i współreżyser. - Spektakl ma podawać problem i wprost go nazywać. Nie ukrywamy, że to spektakl szkolny. Praca młodych aktorów dla młodych widzów to pokazanie rówieśnikom, że zdajemy sobie sprawę z zagrożeń wokół nas. Prowokujemy do dyskusji.

To, że ktoś jest inny, wcale nie znaczy, że jest dziwolągiem
„Tadamm!” to amatorska grupa teatralna, powstała na bazie innego zespołu PaT, który dwa lata temu zrealizował spektakl profilaktyczny „Blackout”. Z poprzedników ostała się, m.in., Aleksandra Przesław, Emilia Wądołowska i Karolina Płotka. „Nowa” Magda Janowska zadebiutowała na scenie jako Klaudia. Świeżo i świetnie ukazała przemianę wrażliwej „szarej myszki” w pustą „dziewczynę z dyskoteki”. Mówi, że większym problemem było szybkie przebieranie się między wejściami niż opanowanie tekstu. Z kolei bardzo ekspresyjna Katarzyna Górska w roli matki musiała budować negatywne emocje w sobie, gdyż drapieżnych kłótni ze swego domu nie miała do naśladowania.
- Tak jak Kasia, spróbuję sił w szkole aktorskiej – wyznaje Przemysław Przestrzelski (II LO), przekonująco postarzały i bezradny jako ojciec, którym w realu chce zostać dopiero po studiach. - Czuję ulgę, że udało się zrealizować ten spektakl. Lakonicznie mówiąc, warto było poświęcić czas, by rówieśnicy nikogo w szkole i na podwórku nie olewali. Nieatrakcyjni fizycznie bywają wrażliwi. - Musimy wszyscy być uważni, obserwować i pomagać osobom wykluczonym z grupek szkolnych – konkluduje Karolina Płotka, z dumą nosząca koszulkę PaT na znak wyboru wolności od nałogów. - To, że ktoś jest inny, wcale nie znaczy, że jest dziwolągiem. Moim zdaniem, nie ma sensu kreować się na lanserów, bo jeśli robi się coś, co jest dobre, dostaje się mocnego kopa pozytywnej energii. 
Młodzież z powstałej we wrześniu grupy Tadamm! w Łomży to uczestnicy programu Profilaktyka a Teatr (PaT), zainicjowanego przez nadinspektora Grzegorza Jacha z Komendy Głównej Policji w Warszawie. Inicjator PaT z entuzjazmem gratulował udanej premiery „To kto?!”, do której muzykę stworzył Łukasz Sienicki. Za światła odpowiedzialny był Krzysztof Tyszka, a za dźwięk – Jacek Kapuściak. Pomógł Karol Śliwowski ze Szkół Katolickich, gdzie sztukę obejrzało około 200 osób.

Mirosław R. Derewońko

Fot. Martek Maliszewski, Bartosz Zalewski

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę