Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 01 marca 2021 napisz DONOS@

Rosyjski chór kolędował w Łomży

Kameralny Chór Teatru Muzycznego w Kaliningradzie zaśpiewał w łomżyńskiej filharmonii. Ceniony w ojczystej Rosji oraz w Europie chór wykonał rodzime kolędy i pieśni, a także entuzjastycznie przyjęte przez publiczność kolędy polskie. – Koncertem w Łomży rozpoczęliśmy kolejną trasę po Polsce – mówi dyrygent artystyczny chóru, Konstantin Biełonogow. – Na co dzień bierzemy udział w przedstawieniach teatru, ale często występujemy też samodzielnie, jak dzisiaj z własnym programem!

Do Łomży przyjechała tylko połowa składu istniejącego od 20 lat chóru, nagradzanego na prestiżowych konkursach wokalnych w Austrii i Niemczech. Jedenaścioro śpiewaków prowadzonych przez Konstantina Biełonogowa udowodniło, że sztuka wokalna w Rosji stoi niezmiennie na bardzo wysokim poziomie. 
Już pierwszy wykonany utwór, koncert chóralny „Chwała Bogu na wysokościach” Dymitra S. Bortniańskiego,  był prawdziwym popisem wokalistów z Kaliningradu. Równie efektownie artyści wypadli w kolędach rosyjskich, litewskich i łotewskich, ciekawie zaaranżowanych, rozpisanych na głosy oraz czerpiących z folkloru. Kolejną część programu wypełniły ludowe pieśni w tradycyjnych opracowaniach, chór wykonał również nowsze utwory, nawiązujące do tematyki świąteczno-noworocznej, jak „Białym śniegiem” czy „Noworoczna piosenka”. Jednak publiczność najcieplej przyjęła zaśpiewane po polsku tradycyjne kolędy: „Bracia, patrzcie jeno”, „Wesoła nowina”, „Wśród nocnej ciszy”,  „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, „Jezus malusieńki” czy „Gdy się Chrystus rodzi”. Kiedy okazało się, że kolędy te w komplecie trafiły na najnowszą, dopiero co wydaną płytę „Kolędy” Kameralnego Chóru Teatru Muzycznego, album zaczął szybko znikać ze stoiska, na którym był dostępny.
Koncert zakończyła odśpiewana wspólnie przez chór i publiczność „Cicha noc”, po czym artyści zaśpiewali jeszcze widowni, po rosyjsku, „Sto lat” – w podzięce za gorące przyjęcie, 
z najlepszymi życzeniami na nadchodzące święta i Nowy Rok!
– Jestem i nie boję się użyć tego słowa, rusofilką – mówi Bożena Uryga, organizatorka koncertu. – Uwielbiam literaturę i muzykę rosyjską i dziękuję losowi, że pomimo mojego kompletnie innego wykształcenia, bo skończyłam politechnikę – matematykę stosowaną, mogę zajmować się tym, co teraz robię. Kultura rosyjska jest wspaniała, więc pokazywanie jej w Polsce przynosi mi wielką satysfakcję. Chór wystąpi jeszcze w Gdańsku, Słupsku, Włocławku, Warszawie, Ostrowcu Świętokrzyskim i Busku – Zdroju. W marcu będzie premiera „Eugeniusza Oniegina” Teatru Kaliningradzkiego  w Operze Szczecińskiej, mają też bardzo dobrą rock operę z muzyką Rybnikowa. Marzy mi się pokazanie tych przedstawień również w Łomży!

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Marek Maliszewski


 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę