Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 27 września 2023 napisz DONOS@

Paczki dla dzieci i żywność na święta dla ubogich

Na zbliżające się święta Bożego Narodzenia, czyli na paczki pod choinkę i potrawy na świąteczny stół w najuboższych domach, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łomży wyda w grudniu ponad 175 tysięcy złotych. Większość z obdarowanych przez MOPS 600 rodzin dostanie pieniądze prosto do ręki, natomiast inni - w postaci zakupionych wcześniej produktów, aby fundusze z opieki społecznej nie zostały bezmyślnie zmarnotrawione na alkohol czy papierosy.

120 tys. zł będą łącznie wynosić zasiłki celowe na zakupy świąteczne w grudniu dla około 600 rodzin. Wysokość zasiłku zależy od wielkości rodziny. Osoby samotnie prowadzące gospodarstwo domowe otrzymają po 100 zł na świąteczny stół, rodziny kilkuosobowe – po ok. 200 zł, natomiast największe 5- czy 6-osobowe – a w Łomży jest nawet jedna 10-osobowa – po 300 zł. Zwłaszcza w przypadku tej ostatniej pomoc świąteczna nie wydaje się zbyt imponująca, jednak – jak podkreśla dyrektor MOPS Wiesław Jagielak – oprócz przedświątecznego wsparcia domowego budżetu, najubożsi mieszkańcy miasta korzystają także z innych form pomocy w ciągu roku.
- Dodatkowo wydamy 32 tysiące złotych na paczki świąteczne dla 800 dzieci z 500 rodzin – informuje dyrektor Jagielak. - Koszt każdej wynosi 40 zł, a znajdą się w nich słodycze i owoce, aby dzieci z rodzin z problemami materialnymi też dostały coś pod choinkę od św. Mikołaja.
Oprócz tego, MOPS skorzysta z dofinansowania akcji bożonarodzeniowej w ramach łomżyńskiego programu rozwiązywania problemów alkoholowych i przeciwdziałania patologii społecznej na rok 2012. 
- Pozyskaliśmy środki na paczki żywnościowe dla 48 rodzin, czyli 213 osób, na kwotę 10 tys. 225 zł – mówi dyrektor MOPS. - Do tego dojdą słodkie paczki pod choinkę dla 100 dzieci po 50 zł, na co wydamy 5 tys. zł. Ponadto za kwotę przekraczającą 10 tys. zł łomżyńskie dzieci, najbardziej pokrzywdzone i zaniedbane, dostaną upominki świąteczne, zawierające komplet pościeli, książki i gry planszowe. Jednocześnie nie chcemy wyzbywać się wszystkich środków finansowych, bo w tym roku pomocą w zakupie opału na zimę objętych jest 300 rodzin, które dostaną po pół lub całej tonie węgla. O terminie i miejscu odbioru przyznanej pomocy wszyscy nasi podopieczni zostaną poinformowani przez pracowników socjalnych.
Warto dodać, że MOPS zorganizuje 21. grudnia o godz. 12. w Klubie Seniora przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 2 wigilię dla emerytów, osób z niepełnosprawnością i bezdomnych. Spodziewanych jest ok. 60 osób, ale powitany i przyjęty będzie każdy chętny samotny na spotkanie przy wigilijnym stole.
- Skonsultowaliśmy się z Caritas Diecezji Łomżyńskiej, która prowadzi jednocześnie swoją akcję pomocy świątecznej, aby nie było przypadku, że jedna rodzina dostanie dwie paczki żywnościowe od nas i z Caritas, a druga żadnej – uprzedza dyrektor. - Niestety, kończą się prace sezonowe i w budownictwie i zwiększa się liczba ludzi, którym musimy pospieszyć z pomocą. Życzyłbym sobie, aby zmniejszyło się bezrobocie w Łomży, co w znacznym stopniu poprawiłoby sytuację materialną rodzin i zmniejszyło obciążenie budżetu miasta. Wszystkim życzę miłych, spokojnych, radosnych i rodzinnych świąt Bożego Narodzenia w imieniu własnym i 120 pracowników socjalnych i administracyjnych MOPS.

Mirosław R. Derewońko

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę