Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 lutego 2021 napisz DONOS@

(nie)Bezpieczne promieniowanie

Pola elektromagnetyczne w Łomży nie stanowią zagrożenia dla mieszkańców. Tak wynika z przeprowadzanych badań. Najwyższe natężenie odnotowano na ul. Kazańskiej, w rejonie oddziaływania dwóch największych masztów antenowych w Łomży, to jest masztu przy ul. Szosa Zambrowska i masztu przy Osiedlu Medyk. Niemniej jak podkreślają specjaliści nawet w tym miejscu zmierzone wartości nie przekroczyły 5% dopuszczalnej normy.

Promieniowanie elektromagnetyczne (PEM), w tym  promieniowanie niejonizujące zaliczane jest
obecnie do podstawowych rodzajów zanieczyszczenia środowiska naturalnego. Jego źródłami na terenie miasta są: linie elektroenergetyczne wysokiego napięcia, stacje nadawcze radiowe i telewizyjne, anteny radiowe. Do najliczniejszych źródeł promieniowania elektromagnetycznego na terenie miasta należą nadajniki stacji bazowych telefonii komórkowych, pracujące w paśmie 900 MHz oraz 1800 MHz i wyższych częstotliwościach.
Niemniej z przeprowadzonych na terenie Łomży w 2011r. pomiarów Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, na które powołują się autorzy miejskiego programu ochrony środowiska na lata 2012-2015, wynika że w żadnym z badanych punktów pomiarowych nie stwierdzono przekroczeń dopuszczalnych poziomów pól elektromagnetycznych. Przy ulicy Kazańskiej, gdzie zanotowano najwyższe natężenie kształtowało się ono na poziomie 4,4% wartości dopuszczalnej. 
Autorzy opracowania zauważają, że zwiększającej się ilości źródeł promieniowania elektromagnetycznego nie da się wyeliminować, ale można je ograniczyć poprzez odpowiednie działania techniczne oraz administracyjne. Podkreślają także, że bardzo ważna jest świadomość nawet niewielkiego zagrożenia, która powinna być wykorzystana do racjonalnej ochrony przed ich szkodliwym działaniem. 
- Niezbędne jest badanie poziomów PEM i kontrolowanie ich, aby nie dopuścić do sytuacji przekraczania poziomów dopuszczalnych – czytamy w dokumencie, którego autorzy dodają, że jednoznaczne stwierdzenie wpływu, a szczególnie szkodliwego oddziaływania promieniowania elektromagnetycznego na zdrowie człowieka jest obecnie trudne do ustalenia ze względu na brak odpowiednich, długofalowych badań. Niemniej „przebywanie w pobliżu urządzeń, będących emiterami promieniowania elektromagnetycznego, może mieć trudne do przewidzenia konsekwencje, ponieważ nie stwierdzono, w jakim stopniu oddziaływanie promieniowania elektromagnetycznego na zdrowie człowieka w różnych warunkach jest szkodliwe, stąd konieczna jest szczególna ostrożność i rozwaga organów decyzyjnych przy wydawaniu pozwoleń na lokalizację nowych źródeł emisji PEM na terenach gęsto zaludnionych”.

210204100642.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę