Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 05 grudnia 2023 napisz DONOS@

Kolejki „eLek” w Łomży

Około 7 tysięcy osób czeka w Łomży na egzamin na prawo jazdy. W tutejszym WORD-zie dziennie przeprowadza się po kilkaset egzaminów. W zdecydowanej większości to osoby, które przyjeżdżają z zewnątrz. Łomżanie stanowią tylko 5-6% zdających. Prawdziwe oblężenie WORD zawdzięcza zmianom zasad egzaminowania przyszłych kierowców, które wchodzą w życie po 19 stycznia. - Na pewno będzie trudniej – mówi Mirosław Oliferuk, dyrektor WORD Łomża. - Zamiast 18 na teście będą 32 pytania, a na odpowiedź na każde z nich będzie maksymalnie 10 sekund. Przynajmniej dwukrotnie powiększy się też baza pytań, a część z nich nie będzie jawna tak jak dzisiaj – wylicza.

Zmian będzie dużo więcej i dotyczą one nie tylko egzaminu teoretycznego. Od 19 stycznia zmienia się także wiek uprawniający do zdobycia uprawnień do kierowania ciężarówkami, autobusami i motorami.
- Na kategorię C i C+E będzie można zdawać dopiero w wieku 21 lat, a dziś jest to 18 lat. Na kategorię D czyli autobusy wiek podniesiony będzie z 21 na 24 lata. Tyle samo – czyli 24 lata trzeba będzie mieć aby zdobyć kategorię A (motor), a dziś wystarczy 18 lat – wylicza Mirosław Oliferuk.  - Jeśli ktoś, kto chce mieć prawo jazdy tych kategorii do 19 stycznia nie zda egzaminu będzie musiał czekać trzy, a nawet sześć lat - dodaje. 
I w obawie przed tymi zmianami kolejki na egzaminy w łomżyńskim WORD-zie tworzą się już od kilku miesięcy.  
- Od początku roku do wczoraj przeprowadziliśmy ponad 70 tysięcy egzaminów teoretycznych i praktycznych i jest to absolutny rekord w czternastoletniej historii Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Łomży  - mówi dyrektor Oliferuk. 
I z dnia na dzień coraz więcej osób chce tu zdać egzamin na prawo jazdy jeszcze na starych zasadach.
- Z przeprowadzeniem wszystkich egzaminów praktycznych może być problem, ale jeśli chodzi o egzaminy teoretyczne, to mogę zapewnić, że wszyscy chętni będą mogli do nich przystąpić przed 19 stycznia – deklaruje dyrektor WORD. - Wynik takiego egzaminu jest ważny przez pół roku, i nawet zmiana przepisów tego nie zmieni, więc egzamin praktyczny np. na kategorię B będzie można zdawać w maju czy nawet czerwcu – dodaje zauważając, że w drugiej połowie stycznia w WORD-zie będzie znacznie mniej chętnych na egzaminy, a zatem także na ulicach Łomży na pewno będzie mniej „eLek”.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę