Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@

W ŁSM podatku śmieciowego chcą od metra i jawnych prac nad nim

Blisko dwa tysiące mieszkańców Łomży podpisało się pod wnioskiem władz Łomżyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej do prezydenta Mieczysława Czerniawskiego „o przyjęcie za podstawę obliczeń opłaty za gospodarowanie odpadami przelicznika w postaci powierzchni lokalu mieszkalnego”, a nie jak proponował prezydent od mieszkańca. Rada Nadzorcza i Zarząd ŁSM wyrażają też ubolewanie, „że prace nad modelowaniem systemu gospodarki odpadami w Łomży odbywają się nadal poza publiczną wiedzą”.

Przypomnijmy w połowie września, po serii naszych artykułów na ten temat, ratusz ujawnił skrywane efekty kilkumiesięcznej (niemalże prowadzonej od początku roku) pracy specjalnego zespołu „śmieciowego”, który miał wypracować m.in. propozycję stawek tzw. „podatku śmieciowego”. Podatek ma zacząć nas obowiązywać od 1 lipca przyszłego roku. Zespół wybrał, że ma to być podatek pogłówny, czyli płacony od każdego mieszkańca. Mimo że w ustawa przewiduje możliwość innego naliczania opłaty śmieciowej – jak stwierdził szefujący zespołowi Beniamin Dobosz – nie było potrzeby, aby takie wyliczenia robić. Według niego, wyliczona stawka opłaty od głowy „jest stosunkowo niska”. Ma wynieść 16,20 zł miesięcznie od osoby, w przypadku gdy śmieci nie będą segregowane, i 8,10 zł, gdy będzie prowadzona zbiórka selektywna śmieci. 
W wysłanym kolejnym już liście do prezydenta Łomży w sprawie innego naliczenia podatku śmieciowego Rada Nadzorcza i Zarządu ŁSM podkreślają, że „kalkulacja opłat za gospodarowanie odpadami obejmuje nie tylko koszty utylizacji i transportu odpadów komunalnych, ale także koszty obsługi całego systemu”. Tymczasem nawet z wyliczeń ratuszowego speczespołu na którego czela stał zastępca prezydenta Beniamin Dobosz wynika, że właśnie koszty obsługi i wywozu są wyższe od bezpośrednich kosztów ich utylizacji, a „prawidłowo ukształtowane opłaty powinny być przynajmniej zbliżone do rzeczywistych (zróżnicowanych) kosztów”. 
- Propozycja opłat od osoby tego warunku nie spełnia – zauważają władze ŁSM.

Z metra sprawiedliwiej
Zdaniem Rady Nadzorczej i Zarządu ŁSM przyjęcie za podstawę obliczeń opłaty za gospodarowanie odpadami przelicznika w postaci powierzchni lokalu mieszkalnego to wskaźnik umożliwiający:
1) dostosowanie wysokości opłaty do rzeczywiście ponoszonych kosztów całego systemu gospodarowania odpadami przez gminę poprzez zróżnicowanie stawek w zależności od wielkości powierzchni lokali;
2) weryfikowalność deklaracji i obniżenie kosztów obsługi systemu, jako że:- podstawa obliczeń (metr kwadratowy) jest parametrem stałym,
- dane są w posiadaniu nie tylko właściciela mieszkania, ale i Miasta,
- nie występuje konieczność permanentnej zmiany wysokości opłat w związku z dużą migracją ludności (wyjazdy za granicę, za pracą i na studia, sezonowe zamieszkiwanie w Łomży studentów i uczniów szkół średnich),
- zmiany są wprowadzane jednorazowo wraz z oddaniem lokalu do użytku,
- obsługa systemu nie wymaga rozbudowy personalnej urzędu miasta.
3) ujęcie w systemie także lokali niezamieszkałych (użytkowych) znajdujących się w budynkach wielorodzinnych i korzystających z tych samych pojemników (śmietników) co lokale mieszkalne.
Rada Nadzorcza i Zarząd ŁSM w Łomży uprzejmie informują, że ze śmietników na odpady komunalne w spółdzielni korzysta 388 lokali użytkowych. Opłaty wnoszone są za pośrednictwem spółdzielni.

Prace tajemniczo ugrzęzły
Mimo że początkowo zapowiadano, że opracowane przez prezydencki zespół uchwały śmieciowe szybko trafią pod obrady Rady Miejskiej tak się jednak nie stało. Nawet podczas ostatniej sesji kilku radnych dopytywało prezydenta Mieczysława Czerniawskiego o tę sprawę przypominając, że zgodnie z prawem do końca roku trzeba wybrać metodę rozliczeń i ustalić stawkę tzw. „podatku śmieciowego”.  
Teraz także Rada Nadzorcza i Zarząd ŁSM wyrażają ubolewanie, „że prace nad modelowaniem systemu gospodarki odpadami w Łomży odbywają się nadal poza publiczną wiedzą”.
Władze ŁSM postulują też by projekty stosownych regulaminów i specyfikacji przetargowych zostały przed ich przyjęciem przedyskutowane z przedstawicielami tej spółdzielni - największego administratora budynków mieszkalnych w Łomży, w których – jak zauważają - zamieszkuje ponad trzecia część łomżan.

240308092554.png

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę