Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 września 2023 napisz DONOS@

Ofiary katowni UBowców zasługują na uczczenie

Główne zdjęcie
Budynek przy ul. Nowogrodzkiej 5, dawna siedziba „ubowców” w Łomży

„Ponad tysięcznej rzeszy łomżyniaków i mieszkańców Ziemi Łomżyńskiej za wierność niepodległej Ojczyźnie męczonym i zamordowanym w komunistycznych katowniach przy ul. Kopernika i Nowogrodzkiej przez funkcjonariuszy Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Łomży w latach 1944-1954 - wdzięczni łomżyniacy”. Tablicę z napisem tej treści, w ścianę budynku przy ulicy Nowogrodzkiej 5, chcą wmurować działacze Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej. To oni od pięciu lat prowadzą badania, dokumentują i ujawniają zbrodniczą działalność ubowców z Łomży. - Z dokumentacji i zeznań świadków, jakie udało nam się uzyskać wynika bowiem, że na posesji tej pochowano przynajmniej kilka osób zamordowanych przez ubeków. Szczątki pomordowanych mogą znajdować się także w piwnicach domu - pisze na swojej stronie internetowej TPZŁ.

TPZŁ przypomina, że okoliczności funkcjonowania PUBP w Łomży bada także Instytut Pamięci Narodowej. Prokurator Zbigniew Kulikowski z białostockiego oddziału IPN, na prośbę Towarzystwa, dokonał wizji lokalnej posesji przy Nowogrodzkiej 5 i zadeklarował daleko idącą pomoc w wyjaśnianiu sprawy. Niemniej jak zauważa TPZŁ jest to jednak „bardzo praco- i czasochłonne”.  W związku z tym Towarzystwo postanowiło uczcić pamięć ofiar katowni, nie czekając na wyniki dalszych badań. 
- Nie ulega bowiem wątpliwości, że katownia przy Nowogrodzkiej była (początkowo także przy ul. Kopernika) i że męczono w niej niewinnych ludzi. To wystarczający powód, by oddać hołd tym, którzy cierpieli niewinnie, tylko dlatego że sumienie nie pozwalało im godzić się z narzuconym siłą nowym ustrojem – czytamy w komunikacie na stronie internetowej TPZŁ.

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej poinformowało, że ma już zgodę obecnych współwłaścicieli budynku na powieszenie na nim tablicy memoratywnej i teraz chce skonsultować z przede wszystkim z rodzinami ofiar treści napisu jaki miałby się na niej znaleźć.
Listowne uwagi do propozycji można przesyłać na adres Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej – ul. Sienkiewicza 8 w Łomży. Można je przesłać także drogą elektroniczną: zgtpzl@um.lomza.pl lub zgtpzl@lomzyniacy.org do końca grudnia bieżącego roku.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę