Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 19 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Kora i Tom Forester z Łomży na jednej płycie

Główne zdjęcie
Tomasz Laskowski fot. Krzysztof Łopatowicz

- Wszystkiego uczyłem się na własną rękę, prawdopodobnie dlatego też tyle lat zajęło, żeby ktoś mnie zauważył... – zastanawia się DJ, muzyk i producent muzyczny Tom Forester, czyli Tomasz Laskowski (lat 23) z Łomży, któremu wokalistka grupy Maanam i poetka Kora zaproponowała stworzenie remixu utworu „Jedno słowo wszystko zmienia” na jej najnowszy album „Ping Pong Małe wolności". - W przypadku Kory dostałem tylko ślady wokalu i gitar, a już sam stworzyłem całą resztę. Muzyka, zwłaszcza elektroniczna, jest moją pasją, misją i pracą.

Tomasz Laskowski fot. Paweł Wądołowski
Tomasz Laskowski fot. Paweł Wądołowski

Tomasz Laskowski, zanim jeszcze założył projekt „Tom Forester” (angielski pseudonim nawiązuje do lasu w nazwisku), uczył się w szkołach podstawowych nr 10, 7 i 9 w Łomży, po czym zaczął naukę w Liceum Ekonomicznym, zaś maturę zdał w LO im. Bogdana Jańskiego. Jest również inżynierem po kierunku „Automatyka i Robotyka” w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości. W swoim zawodzie pracy w Łomży nie znalazł, więc zajął się tym, co go pasjonowało: komponowaniem i produkcją muzyki oraz projektowaniem grafiki. Dziesięć lat temu zaczynał na prostym domowym „pececie”, lecz po unowocześnieniu sprzętu nadal podczas produkcji korzysta z wysokiej mocy sprzętu komputerowego oraz z programu muzycznego Ableton. Posługuje się samplami z płyt z legalnych źródeł i twierdzi, że w dobie współczesnej do tworzenia nowoczesnej muzyki nie potrzeba wielkiego studia nagraniowego: wystarczą dobre słuchawki, wysokiej klasy odsłuchy  (głośniki) i dobry komputer z programami. A do tego odrobina talentu, wyobraźni i pracowitość.
- Kiedy dostaję jakiś ciekawy materiał, zaszywam się w domowym zaciszu i świat dla mnie nie istnieje, całkowicie poświęcam się pracy kompozytorskiej, która jest moją pasją – opowiada Tom Forester. - W przypadku Kory dostałem tylko ślady wokalu i ścieżki gitar z oryginalnej wersji utworu, a całą resztę od początku do końca zaaranżowałem sam.
Menedżerka Kory Katarzyna Litwin, która jest producentem wiodącym projektu „Ping Pong Małe wolności”, dodaje, że kiedy wraz z Korą poszukiwały zdolnych producentów muzycznych do płyty z remixami, spośród kilkudziesięciu kandydatów ich uwagę zwrócił Tom Forester z Łomży. Ponadto łomżyniaka rekomendował znany duet producencki WaWa, odpowiadający za produkcję muzyczną płyty Kory i współpracujący z tak sławnymi artystkami jak Beyonce, Lady Gaga czy Kylie Minogue.
Nasz bohater z gwiazdami pop światowej sceny muzycznej dotąd nie współpracował, więc debiut z Korą może okazać się dobrym znakiem na przyszłość. Wydany rok temu album Kory „Ping Pong” ukazał się w zaskakującej odsłonie z końcem listopada. Tegoroczną reedycję poszerzono o dodatkowy krążek, na którym znalazły się remixy utworów z oryginalnego albumu w różnych stylach: od DnB przez Funky House i Techno po Dubstep. Wykonali je światowi producenci i dj'e, m.in., Stonebridge ze Szwecji, Mazai & Fomin z Rosji, Denis The Menace z Niemiec i duet WaWa. Natomiast kolejnym krokiem na międzynarodowej scenie muzycznej Toma Forestera będzie premiera jego kolejnego solowego nagrania, które tym razem stworzył przy współpracy z popularną w Polsce amerykańską wokalistką Anną Montgomery.
- Po dwóch latach eksperymentów z produkcją muzyki zacząłem w 2005 r. występować jako DJ w klubach – wspomina Tomek. - Początkowo w łomżyńskich i w regionie, a z czasem w największych w Polsce. Grałem na wielkich eventach muzycznych: Sensation White Polska, Global Gathering Polska czy I Love New Year. Zapraszano mnie również do grania koncertów za granicą, m.in., w czeskiej Pradze i Brnie, Moskwie, w Niemczech, Estonii czy na Malcie.
Tom Forester występował na imprezach z takimi artystami jak: Paul van Dyk, Carl Cox, Sander van Doorn, Steve Angello, Fedde Le Grand, Tocadisco, David Guetta, Eric Prydz, Sebastian Ingrosso, Deadmau5 czy też z legendarnymi Blank & Jones i DJ Tonka. Autorską muzykę elektroniczną wydaje, m.in., w Anglii, Francji, Włoszech i w USA w międzynarodowych labelach muzycznych: InStereo Recordings, DJ Center Records, Tasty Recordings, Pornostar Recordings, Muzicasa Recordings i White Cat Recordings. Utwory Toma Forestera wydają także wytwórnie  w Polsce, jak MyMusic czy EMI Music.

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę