Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 28 lutego 2021 napisz DONOS@

ARR: wzrasta ryzyko przekroczenia kwoty mlecznej

Następuje wzrost ryzyka przekroczenia przez Polskę kwoty krajowej dostaw – poinformowała Agencja Rynku Rolnego podając dane o skupie mleka po 7 miesiącach roku kwotowego 2012/2013. Agencja przestrzega rolników, że „jeżeli obecna tendencja w skupie mleka utrzyma się do końca tego sezonu, wówczas przekroczenie kwoty krajowej dostaw może wynieść ok. 2%”. Po przekroczeniu kwoty mlecznej rolnicy będą musieli płacić kary za nadprodukcję. Miałaby ona wynieść blisko 28 euro (ok. 120 zł) za każde 100 kg nadwyżki mleka.

ARR podaje, że na podstawie sprawozdawczości miesięcznej realizowanej przez podmioty skupujące do Dyrektorów Oddziałów Terenowych ARR, w miesiącach kwiecień – październik 2012 r. skupiono ok. 5,94 mld kg po przeliczeniu na mleko o referencyjnej zawartości tłuszczu (wg danych zaczytanych do systemu informatycznego ARR na dzień 26.11.2012 r.), czyli o 5,7% więcej niż w tym samym okresie roku kwotowego 2011/2012.
Stopień wykorzystania kwot indywidualnych przysługujących dostawcom hurtowym po 7 miesiącach roku kwotowego 2012/2013 ukształtował się na poziomie 62,40%.
Natomiast szacunkowy stopień wykorzystania kwoty krajowej dostaw wyniósł 60,61%.
W październiku 2012 r. podmioty skupiły ok. 805,7 mln kg mleka, tym samym w porównaniu z poprzednim miesiącem odnotowano zniżkę na poziomie 0,7%, natomiast w porównaniu z analogicznym miesiącem roku ubiegłego wzrost o 3,4%.
Od początku tego roku kwotowego utrzymywała się malejąca miesięczna dynamika skupu mleka w stosunku do analogicznych miesięcy poprzedniego sezonu. Natomiast w październiku po raz pierwszy odnotowano wzrost dostaw miesięcznych względem roku 11/12. Przy utrzymaniu tej tendencji następuje wzrost ryzyka przekroczenia przez Polskę kwoty krajowej dostaw. Jeżeli obecna tendencja w skupie mleka utrzyma się do końca tego sezonu, wówczas przekroczenie kwoty krajowej dostaw może wynieść ok. 2%.

Przypomnijmy, że już raz - w roku kwotowym 2005/2006 – polscy rolnicy przekroczyli limit produkcji mleka. Wówczas musieli zapłacić po 39 gr za każdy kg nadwyżki. W sumie Polska zapłaciła wówczas 64,4 mln euro (ok. 250 mln zł) kar.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę