Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 05 marca 2021 napisz DONOS@

Prezydent przegrał wyższe podatki w Komisji Finansów

Radni z Komisji Finansów i Skarbu negatywnie zaopiniowali prezydencką propozycję podniesienia na przyszły rok stawek podatków od środków transportu. Prezydent Mieczysław Czerniawski chce je podnieść – podobnie jak podatki od nieruchomości - o 4%, czyli jak tłumaczy tylko o inflację. Komisja Finansów to już druga z merytorycznych Komisji, która prezydenckie propozycje odrzuciła. Wcześniej zrobili to radni z Komisji Rozwoju.

Przypomnijmy zgodnie z prezydencką propozycją za najmniejszą z ciężarówek o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 do 5,5 tony przedsiębiorcy z Łomży w przyszłym roku musieliby zapłacić 718 złotych, czyli 28 złotych więcej niż w tym roku. Stawka podatku od ciężarówek od 5,5 do 7 ton włącznie zdrożeć ma z 803 do 835 zł, od ciężarówek 7 - 9 ton włącznie z 970 na 1009 zł, a od 9 do 12 ton z 1102 do 1146zł. Dokładnie w takim samym stopniu prezydent chciał podnieść także wszystkie inne stawki podatków od środków transportu a więc dużych ciężarówek powyżej 12 ton, ciągników siodłowych, przyczep i autobusów. W tym ostatnim przypadku stawka jest uzależniona od ilości miejsc do siedzenia. Za najmniejszy autobus do 15 miejsc włącznie w przyszłym roku zgodnie z prezydencka propozycją trzeba będzie zapłacić 540 zł podatku, podczas gdy w tym roku ta stawka wynosiła 519 zł. Autobusy od 15 miejsc do 29 miejsc będą opodatkowane kwotą 1009 zł (teraz 970 zł), a większe kwotą 2158zł (jest 2075 zł). 

Większość radnych z Komisji Finansów uważa jednak, że w związku z trudną sytuacją należałoby na rok wstrzymać się z podnoszeniem obciążeń lokalnym przedsiębiorcom. Niektórzy z nich zwracali uwagę na pobliską Ostrołękę, gdzie stawki podatków lokalnych zamrożono już kilka lat temu – i dziś są znacznie niższe niż w Łomży. 

Ostateczna decyzja czy podatki od środków transportu wzrosną czy nie będzie należała do całej Rady Miasta, która tematem ma zająć się podczas jutrzejszej sesji. Zamrożenie stawek spowoduje, że do kasy miasta – zgodnie z wyliczeniami urzędników ratusza – w przyszłym roku spłynąć by miało o około 70 tys złotych mniej niż oszacowano w projekcie budżetu Łomży na 2013 rok.

210305125821.png

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę