Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 marca 2024 napisz DONOS@

Skrzydlate ręce Miłości ma 10 000 wolontariuszy Caritas

- Kiedy byłem dzieckiem, słowo Caritas nie kojarzyło się tak pozytywnie z dobrym działaniem jak dzisiaj – wspomina Dominik Gutowski (lat 18), maturzysta z I LO w Łomży, który od ośmiu lat jest wolontariuszem stowarzyszenia charytatywnego. - Wstydziliśmy się mówić o obiedzie dla biednych albo niepełnosprawności. Jak ktoś z nas działał czy dostawał pomoc w naszej Caritas to znaczyło, że biedny, brudny, zaniedbany, a nie: że człowiek taki jak my wszyscy, tylko w większej potrzebie. Ofiarny młodzieniec z około 700 wolontariuszami z kół Caritas Diecezji Łomżyńskiej od juniora po seniora modlił się na mszy św. w Katedrze i bawił na spotkaniu integracyjnym w sali filharmonii.

- Narasta fala biedy także w naszej diecezji, dlatego coraz większego znaczenia nabiera pozytywne świadectwo młodych, którzy nie tylko przygotowują ubogim paczki z żywnością na święta, ale również odwiedzają starszych i chorych, zrobią zakupy, posprzątają i porozmawiają - mówi biskup łomżyński ks. Janusz Stepnowski, który odprawił w Katedrze z kilkunastoma kapłanami mszę św. w dziękczynieniu za wolontariuszy i opiekunów Caritas Diecezji Łomżyńskiej. - Ludziom żyje się ciężko, nawet emigracja zarobkowa to nasza bieda narodowa. Trzeba coś robić i dobrze się dzieje, że mnóstwo młodych wzrasta w klimacie pracy dla innych. To istota chrześcijaństwa: życzliwie interesować się potrzebami siostry i brata, żyjących tuż obok. I zrobić coś z myślą potrzebujących.

Wolontariusze: „Żeby ludzie z nami poczuli się lepiej...”

W obszernym foyer sali koncertowej Filharmonii Kameralnej przy ul. Nowej  stanęło kilkanaście stoisk z różnościami: kawą, herbatą, ciastami, książkami, rękodziełem ludowym i artystycznym czy mierzeniem ciśnienia i poziomu cukru we krwi. Między stoiskami w podekscytowanym, gwarnym i rozbawionym tłumie przechadza się cichutko 55-letnia wolontariuszka Hospicjum pw. Świętego Ducha w Łomży. Jolanta Oryściak do wolontariatu przystąpiła z własnej inicjatywy rok temu.
- Kiedy wracam z hospicjum do domu, to czuję się spełniona wewnętrznie, jakbym zrealizowała plan i osiągnęła ważny cel na życiowej drodze – wyznaje Jolanta Oryściak. - Tam zobaczyłam wielu ludzi, którzy jakby wyciągali ręce po moją pomoc, obecność, słowo... Często nie mogąc nic powiedzieć ani nie mając siły unieść dłoni, ale to widać na ich twarzach. To widać w ich oczach... 
11-letnie wolontariuszki z Koła Caritas Szkoły Podstawowej Kadzidle: Izabela Samsel i Martyna Trzcińska od wejścia zachęcają do kupienia losu za 5 zł, aby przybywający wygrał którąś z setek pieczołowicie wykonanych prac plastycznych pod okiem opiekunki Marty Szymańskiej-Lenda, nauczycielki historii i religii. - Pieniądze z loterii będą na pomoc Bartkowi, koledze z trzeciej klasy, choremu na raka – wyjaśnia Iza. - Lubimy razem coś zrobić, żeby ludzie z nami poczuli się lepiej. 

Medale wdzięczności dla 160 liderów Caritas w parafiach
Caritas – Miłość Diecezji Łomżyńskiej to jedna z najprężniejszych i rozpoznawalnych organizacji charytatywnych. Gromadzi we wspólnym działaniu ok. 10 000 wolontariuszy od kilkulatków po wiekowych nestorów. Bp Janusz Stepnowski zawiesił medale wdzięczności Caritas na piersi 160 liderom (lider to prawa ręka proboszcza w niesieniu pomocy najuboższym) z parafialnych zespołów Caritas. Wicewojewoda podlaski Wojciech Dzierzgowski wręczył im okolicznościowe dyplomy. 
Wśród mobilizujących wolontariuszy do aktywności działań są, m.in., majowe olimpiady osób niepełnosprawnych, przeprowadzane trzy razy w roku zbiórki żywności (na Wielkanoc, na Boże Narodzenie i w wakacje na kolonie i półkolonie w parafiach) oraz kwesta Bożonarodzeniowy Dar Serca. Koła mają samodzielność i organizują imprezy charytatywne zależnie od potrzeb na miejscu.
- Musimy wierzyć innym, tak budujemy świat, ale ludzka wiara ma ograniczony charakter – mówił w prelekcji o sensie życia ks. Mieczysław Ozorowski z wydziału studiów nad rodziną UKSW w Warszawie. - W działaniu jest więc ważna zasada ograniczonego zaufania, jak kierowca na drodze.

Przegląd piosenki religijnej i Anioły z „Bitwy na głosy”
Społecznicy wyznaczyli diecezjalne spotkanie integracyjne na dwa tygodnie wcześniej, mimo że Międzynarodowy Dzień Osoby Niepełnosprawnej przypada 3. grudnia, a Międzynarodowy Dzień Wolontariusza – 5. grudnia. Ustalili taki dogodny termin, aby beztroskie zabawy i głośne koncerty nie wypadały w adwencie. Na scenie roiło się od rozśpiewanych i roztańczonych 15 grup przeglądu piosenki religijnej z udziałem osób niepełnosprawnych z ośrodków w Grajewie, Tykocinie, Łomży i Długoborzu. Gwiazdą okazała się grupa solistów Anioły Bitwy na Głosy, czyli część drużyny Juli: Edyta Choszczyk, Anna Gałstyan, Żaklina Olchowik, Marlena Pieńkowska, Adam Kalinowski, Dawid Litwiński i Tomasz Wiśniewski. Akompaniamentem gitarowym służyli tata Żakliny i Karol Jaskółka. Rozanielona publiczność usłyszała przeboje Led Zeppelin, Adele, Mietka Szcześniaka... Na koniec wspólnie wykonali hit zespołu Enej: „Skrzydlate ręce ma Bóg, oddał je tobie za ból...”.

Mirosław R. Derewońko
Fot.: Marek Maliszewski

240206081801.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę