Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 06 marca 2021 napisz DONOS@

Monika Marcińczyk wśród najlepszych szachistek świata

Główne zdjęcie
Monika Marcińczyk

24. miejsce zajęła Monika Marcińczyk młoda szachistka z Łomży w zakończonych 19 listopada w Mariborze (Słowenia) Mistrzostwach Świata Juniorów. W grupie dziewczynek do lat 8 - bo tyle lat ma Monika - grało 91 najlepszych szachistek z całego świata. We wszystkich grupach wiekowych chłopców i dziewcząt udział wzięło prawie 1,5 tys. młodych szachistów. - Już sam udział w Mistrzostwach Świata stanowi wielkie osiągnięcie - mówi Grzegorz Kotarski prezes Klubu Szachowego „MARATON” przypominając, że w sierpniowych Mistrzostwach Europy Monika zajęła 14. miejsce.

Szachowa Reprezentacja Polski
Szachowa Reprezentacja Polski
Monika z trenerem
Monika z trenerem

Monika niezbyt dobrze zaczęła turniej  w Mariborze, bo od porażki w 1. rundzie z wyżej rozstawioną Węgierką Karacsonyi. Na szczęście wsparcie taty i trenera oraz doświadczenie z Mistrzostw Europy sprawiły, że nasza zawodniczka nie załamała się tym falstartem i w kolejnych trzech rundach zdobyła 2,5 punktu, wygrywając kolejno z Rumunką, Rosjanką i remisując z reprezentantką Mongolii. W kolejnych rundach Monika trafiała na zawodniczki ze Słowenii, Kanady, Korei, Indii, Grecji, ponownie Rosji i Mongolii. Uzyskała w nich 4 punkty na 7 możliwych, co dało jej łączny wynik 6,5 punktu i 24. miejsce ex aequo z reprezentantką Mongolii o wyjątkowo egzotycznym nazwisku Otgontsetseg Tsagaanbayar. 

27-osobowa Reprezentacja Polski przywiozła z Mistrzostw Świata Juniorów jeden medal. Złoty krążek zdobyty został przez aktualnego Mistrza Świata do lat 20, Arcymistrza Dariusza Świercza, w najstarszej grupie chłopców do lat 18. Wyższe miejsca niż Monika, w swoich grupach wiekowych, zajęło 12 osób spośród polskiej ekipy, a 14 z nich uplasowało się na miejscach niższych. Nasza zawodniczka wypadła więc minimalnie powyżej średniego wyniku w Kadrze Polski. Warto natomiast dodać, że aż pięcioro członków kadry to zawodniczki i zawodnicy z województwa podlaskiego. 

- Rozmawiałem z trenerami z innych krajów i zgodnie twierdzili oni, że przy aktualnym traktowaniu szachów przez polskie władze, nasza kadra uzyskała i tak bardzo dobry wynik. W innych krajach, zwłaszcza w dawnych republikach radzieckich oraz w Azji, szachistki w wieku Moniki i z takim talentem zajmują się praktycznie tylko szachami, nawet kosztem nauki w szkole. Kilkuletnie dzieci pracują po 8 godzin dziennie tylko nad szachami, otrzymują ogromne wsparcie finansowe. Oczywiście w Europie jest to nierealne, ale wyjaśnia dlaczego nie Europejka, a reprezentantka Iranu wygrała Mistrzostwa w grupie dziewcząt do lat ośmiu, tracąc zaledwie 0,5 punktu w jedenastu partiach! - tłumaczy trener Vafa Mammadov. 

Wyjazd Moniki i jej trenera na Mistrzostwa Świata do Słowenii sfinansowany został w większości przez Urząd Miejski w Łomży. Część kosztów pokrył też Polski Związek Szachowy.

210204100642.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę