Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 06 marca 2021 napisz DONOS@

Władzy raz zdobytej nigdy nie oddamy...

Główne zdjęcie
Stary, zdaniem mieszkańców „absurdalny”, podział gminy Łomża na okręgi wyborcze. W nowym proponowanym przez wójta Stara Łomża przy Szosie ma być w jednym okręgu z Zawadami i Giełczynem.

To jest już skandal. Władza gminna z zaangażowaniem godnym lepszej sprawy wymyśla jak nie uznać słusznych i rozsądnych wniosków mieszkańców tej gminy. A wszystko najwyraźniej tylko po to aby władzy raz zdobytej nigdy nie oddać. Chodzi o gminę Łomża i jej podział na okręgi wyborcze. Dwie podjęte już w tym roku uchwały w tej sprawie unieważnił Komisarz Wyborczy w Łomży, bo były niezgodne z prawem. Wójt gminy Albin Nowakowski przygotował trzecią, ale i w niej nie uwzględnił próśb mieszkańców dwóch Starych Łomż aby połączyć je w jeden okręg wyborczy. Teraz wójt Starą Łomżę przy Szosie chce dołączyć do Zawad i Giełczyna. Komisarz Wyborczy sędzia Eugeniusz Dąbrowski propozycje uznaje wprawdzie za „spełniającą wymogi prawa wyborczego”, ale rozwiązanie zaproponowane przez mieszkańców uważa za lepsze i apeluje do radnych gminy „o wykorzystanie” go.

Przypomnijmy jeszcze w wakacje ponad 160 mieszkańców obu Starych Łomż podpisało się pod prośbą do władz gminy o połączenie obu wsi w jeden okręg wyborczy. Władze gminy Łomża bowiem rozdzieliły je łącząc w okręgi z odległymi wioskami - Stara Łomża nad Rzeką z odległym o 5 km Siemieniem Nadrzecznym, zaś Stara Łomża przy Szosie w okręg z odległym o 5 km, i niegraniczącym bezpośrednio z nią, Podgórzem. 
„Podzielony sztucznie jest jeden organizm wiejski, jaki stanowią nasze dwa sołectwa. (…) Nie uwzględniono, iż grunty, ulice i adresy mieszkańców obu naszych sołectw wzajemnie się przenikają i nie ma żadnej granicy pomiędzy nimi – pisali mieszkańcy. - Uważamy, iż jeden wspólny organizm wiejski, jaki stanowią nasze sołectwa, powinien mieć wspólnego przedstawiciela w Radzie Gminy(...)”.  Petycję mieszkańcy wysłali także do Państwowej Komisji Wyborczej, Wojewody Podlaskiego i Marszałka Województwa. 
I wydawało się, że wreszcie głos ludu zostanie wysłuchany, gdy Komisarz Wyborczy, właśnie ze względu na bezprawne połączenie w jeden okręg wyborczy Starej Łomży przy Szosie z niegraniczącym bezpośrednio z nią Podgórzem już po raz drugi w tym roku unieważnił uchwałę o podziale gminy Łomża na okręgi wyborcze. Niestety okazuje się, że władze gminy za żadne skarby nie chcą się zgodzić aby obie Stare Łomże były razem i miały swojego radnego w Radzie Gminy. W imieniu wójta Albina Nowakowskiego nowy podział na okręgi wyborcze Komisarzowi Wyborczemu przedstawiła Barbara Sobczyńska- Wanke sekretarz gminy Łomża. Chcą aby Starą Łomżę przy Szosie, jeśli nie można jej przyłączyć do Pogórza, dołączyć do Zawad i Giełczyna.  
Komisarz Wyborczy w Łomży sędzia Eugeniusz Dąbrowski przyznaje, że projekt ten „spełnia wymogi prawa wyborczego”, ale jednocześnie pisze, że zaproponowane  przez   mieszkańców aby wsie Stara Łomża nad Rzeką, Stara Łomża przy Szosie i Zosin połączyć w jeden, a Podgórze, Siemień Nadrzeczny i Siemień Rowy w drugi okręg wyborczy „według mnie, byłyby lepszym rozwiązaniem, ponieważ obszar Gminy Łomża, na którym utworzone były przyszłe okręgi Nr: 9 i 10 stałby się bardziej spójny terytorialnie”.
Komisarz prosi władze gminy „o ewentualne wykorzystanie powyższego projektu zgłoszonego przez mieszkańców Gminy Łomża” i przypomina radnym gminy Łomża, że to oni, a nie wójt, ostatecznie dokonują podziału gminy na okręgi wyborcze.
- Podział zawarty we wniosku nie jest wiążący dla rady. Zmiany w podziale w stosunku do zaproponowanego we wniosku są zatem możliwe pod warunkiem, że ustalony podział na okręgi wyborcze odpowiada zasadom określonym w Kodeksie Wyborczym – wyjaśnia Komisarz Dąbrowski.

200829104429.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę