Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Potencjalnie jesteśmy atrakcyjni, ale rzeczywiście nikt tego nie zauważa?

Główne zdjęcie
źródło: Raport atrakcyjności inwestycyjnej województw 2012

Województwo podlaskie generalnie nie jest atrakcyjne dla inwestorów i to zarówno krajowych jak i zagranicznych to podstawowy wniosek z „Raportu atrakcyjności inwestycyjnej województw - 2012”. Raport na zlecenie Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych wykonało Centrum Analiz Regionalnych i Lokalnych. Ale jednak nawet w regionach nieatrakcyjnych inwestycyjnie występują lokalizacje lokalne o wysokim poziomie atrakcyjności inwestycyjnej względem różnych sekcji gospodarczych - piszą autorzy opracowania i wśród kilkunastu potencjalnie atrakcyjny dla inwestycji w województwie wymieniają miasto Łomża i gminę Łomża.

źródło: Raport atrakcyjności inwestycyjnej województw 2012
źródło: Raport atrakcyjności inwestycyjnej województw 2012

Rzeczywista atrakcyjność inwestycyjna to zdolność skłonienia inwestorów do wyboru regionu jako miejsca lokalizacji inwestycji i zdolność regionu do absorpcji kapitału finansowego i rzeczowego. I naukowcy opracowujący raport nie mają wątpliwości „województwo podlaskie charakteryzuje się niską ogólną atrakcyjnością inwestycyjną, o czym świadczy przyznanie województwu klasy E wg wskaźnika potencjalnej atrakcyjności inwestycyjnej”. Argumentują, że region podlaski w roku 2010 zajął ostatnią lokatę w Polsce pod względem nakładów inwestycyjnych dokonywanych w przedsiębiorstwach (1,67% jego wartości we wszystkich województwach). (...)Województwo podlaskie jest niekonkurencyjne na rynku inwestycji zagranicznych, gdyż jego udział w wartości kapitału podstawowego spółek z udziałem kapitału zagranicznego w 2010 r. był niższy niż 0,5 %. Autorzy opracowania wskazują, że „jest to bardzo mało zważywszy na fakt, iż udział regionu w zaludnieniu kraju wynosi 3,1%” i wnioskują, iż „wskazuje to na niedocenianie potencjału rynkowego tego regionu przez inwestorów”.

Tkwi w nas potencjał
Autorzy opracowania piszą, że „nawet w regionach nieatrakcyjnych inwestycyjnie występują lokalizacje lokalne o wysokim poziomie atrakcyjności inwestycyjnej”. I wśród takich potencjalnie atrakcyjnych inwestycyjnie powiatów wskazują największe miasta: Białystok, Łomża i Suwałki – właśnie w tej kolejności, oraz 9 gmin w tym Wysokie Mazowieckie na 2 miejscu po gminie wiejskiej Białystok i gminę Łomża na 5 miejscu. 
Co ciekawe według nich miasto Łomża najbardziej atrakcyjne jest pod „hotele i restauracje” oraz „działalność profesjonalną naukową i techniczną”, a gmina Łomża także pod handel i przemysł, w których miastu przyznano kategorię B w skali od A do F. 

Potencjalna atrakcyjność inwestycyjna to zespół regionalnych walorów lokalizacyjnych, które mają wpływ na osiąganie celów inwestora (np. w postaci kształtowania się na niskim poziomie kosztów prowadzonej działalności gospodarczej, wysokich przychodów ze sprzedaży, rentowności netto oraz konkurencyjności danej inwestycji).


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę