Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@

Kary dla mleczarzy realne, a na przedłużenie limitów produkcji „nie ma szans”

„Polska jest za utrzymaniem kwotowania produkcji mleka, ale za takim rozwiązaniem są jeszcze tylko dwa-trzy kraje i w zasadzie nie ma szans na limitowanie mleka po 1 maja 2015 r.” - mówił minister rolnictwa Stanisław Kalemba zaznaczając, że Polska chce przedłużenia limitów do 2020 roku. Tymczasem ministerstwo rolnictwa ostrzega rolników, którzy przekraczają indywidualne kwoty mleczne, że powinni brać pod uwagę „konieczność uiszczenia” kar.

Dariusz Sapiński z pucharem w towarzystwie m.in. ministra rolnictwa Stanisława Kalemby (fot. KZSM)
Dariusz Sapiński z pucharem w towarzystwie m.in. ministra rolnictwa Stanisława Kalemby (fot. KZSM)

Minister Rolnictwa brał udział w otwarciu XXI Targów Mleczarskich „Mleko-Expo 2012”, które odbywają się w Pałacu Kultury w Warszawie. Organizatorem targów jest Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich, zrzeszający 84 spółdzielnie mleczarskie. Podczas uroczystego otwarcia zostały wręczone statuetki m.in. dla 10 najlepszych spółdzielni w 2011 roku wyłonionych z rankingu opracowywanego przez KZSM . Wygrała Spółdzielnia Mleczarska „Mlekovita” w Wysokiem Mazowieckiem, która także zwyciężyła w rankingu największych spółdzielni eksporterów artykułów mleczarskich w 2011 roku 

Kary za nadprodukcję mleka są realne
Jak informuje PAP podczas konferencji prasowej z okazji otwarcia Targów prezes „Mlekovity” Dariusz Sapiński zwrócił uwagę ministrowi, że w tym roku kwotowym (od kwietnia 2012 do marca 2013) produkcja mleka jest na tyle duża, że w Polsce może nastąpić przekroczenie limitu tzw. kwoty hurtowej mleka, za co grożą kary. Zaproponował, by Polska wystąpiła do KE o zgodę na zawieszenie w tym roku ewentualnych kar za nadprodukcję.
Odpowiadając na to minister Kalemba poinformował, że Polska złożyła wniosek do KE o przesunięcie części tzw. kwoty bezpośredniej (produkcja mleka na własny użytek) na tzw. kwotę hurtową (mleko do przetwórstwa w mleczarniach). Limit produkcji mleka dla Polski wynosi w obecnym roku kwotowym ok. 12,5 mln ton, a kwota hurtowała - ok. 10 mln ton. Chodzi o zniwelowanie skutków ewentualnego przekroczenia kwoty hurtowej - tłumaczył minister. Jego zdaniem KE powinna zgodzić się na postulowane przesunięcie.

Tymczasem w opublikowanym na stronie ministerstwa rolnictwa komunikacie, wiceminister Tomasz Nalewajk ostrzega, że związku ze znacznie większą produkcją mleka niż przed rokiem „rolnicy, którzy przekraczają indywidualne kwoty mleczne powinni zatem brać pod uwagę ewentualna konieczność uiszczenia opłaty karnej po rozliczeniu bieżącego roku kwotowego”.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę