Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 07 marca 2021 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Zakończyła się kontrola Ośrodka Pomocy Społecznej w Stawiskach

Brak należytej staranności przy załatwianiu spraw, niewłaściwe stosowanie obowiązujących przepisów, brak udokumentowanej współpracy ze szkołą czy policją - takie są m.in. wnioski służb wojewody podlaskiego z kontroli w Ośrodku Pomocy Społecznej w Stawiskach. Kontrola doraźna w tym ośrodku ma związek z tragedią we wsi Hipolitowo, której 41-letnia mieszkanka, od lat pozostająca pod opieką socjalną gminy Stawiski, podejrzana jest o zabójstwo pięciorga swoich nowo narodzonych dzieci.

Jak poinformowała w środę (14.11) rzeczniczka wojewody Joanna Gaweł, przedmiotem kontroli był zakres pracy socjalnej prowadzonej z rodziną, od 1997 roku do początku listopada 2012 roku. Kontrolerzy badali dokumenty - wydane decyzje, wywiady środowiskowe, notatki służbowe, ewidencje wyjść służbowych, słuchali wyjaśnień kierownika ośrodka i pracownika socjalnego.

"Ustalenia kontroli wskazują na brak należytej staranności przy załatwianiu spraw, niewłaściwe stosowanie obowiązujących przepisów prawa, wynikające z błędnej ich interpretacji bądź ich nieznajomości, w szczególności ustawy o pomocy społecznej, utrudniony dostęp do aktualnych źródeł prawa oraz niewystarczający nadzór bezpośredniego przełożonego nad załatwianiem spraw przez podległych pracowników" - napisała w komunikacie prasowym.

Z zebranych danych wynika, że pomoc udzielana była od października 1997 roku wielokrotnie z urzędu, ale i na wniosek. Opisując ustalenia kontrolerów z Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku, Gaweł zwróciła m.in. uwagę, że w części dokumentów brak jest wniosków dotyczących dalszej pracy z tą rodziną, a jest jedynie opis stanu faktycznego, jaki zastawał w tym domu pracownik socjalny.

Brak jest udokumentowania współpracy ze szkołą, policją czy kuratorem społecznym. "Informacje o prowadzeniu takiej współpracy wynikają jedynie z ustnych wyjaśnień" - dodała rzeczniczka wojewody podlaskiego.

Kontrolerzy zauważyli też rozbieżności w ewidencji wyjść służbowych do tej rodziny (prowadzona jest od 2010 roku) i notatek: są wyjścia, po których nie było notatek służbowych, są notatki z wizyt, których nie ma w ewidencji.

Jak podała Gaweł, zadaniami z zakresu pomocy społecznej zajmuje się w Stawiskach czterech pracowników socjalnych. Aktualnie w gminie pomocą społeczną objętych jest ok. 360 rodzin.

W gminie jest prawie 6,6 tys. mieszkańców. "Stan zatrudnienia pracowników socjalnych w ośrodku spełnia normy określone ustawą o pomocy społecznej" - dodała Gaweł.

Wyjaśniła, że wojewoda nie ma uprawnień do ingerowania w politykę kadrową w ośrodku, bo to kompetencje burmistrza Stawisk. Burmistrz Marek Waszkiewicz powiedział, że do godzin popołudniowych w środę żadnych wyników kontroli ani wniosków pokontrolnych nie dostał, więc trudno mu się do nich odnieść.

Gaweł wyjaśniła, że dokumenty do Urzędu Gminy w Stawiskach zostały wysłane pocztą we wtorek.

Dodała, że dokumenty te wojewoda przekaże także rzecznikowi praw dziecka, ministrowi pracy, będą także do dyspozycji Prokuratury Okręgowej w Łomży. Prowadzi ona dwa śledztwa związane z wydarzeniami w Hipolitowie. Pierwsze, w którym matce dzieci postawiono zarzuty pięciu zabójstw i drugie, dotyczące działań różnych służb i instytucji, które zajmowały się tą rodziną i nie zauważyły, że kobieta wielokrotnie była w ciąży, a potem faktu, iż nie ma dzieci.

W tym zakresie zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa m.in. przez pracownika socjalnego ze Stawisk i kuratora sądowego z Łomży złożył, po swojej kontroli, rzecznik praw dziecka Marek Michalak.

Swoje kontrole wydziału rodzinnego i nieletnich łomżyńskiego sądu rejonowego zlecił też szef resortu sprawiedliwości Jarosław Gowin.

210305125821.png

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę