Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 07 marca 2021 napisz DONOS@

Stare Łomże powinny być razem tak jak chcą mieszkańcy - uważa Komisarz Wyborczy w Łomży

Główne zdjęcie
„Absurdalny” - tak podział gminy Łomża na okręgi wyborcze nazywają mieszkańcy rozdzielonych Starych Łomż

Po raz drugi Komisarz Wyborczy w Łomży doszukał się błędów w nowym podziale Gminy Łomża na okręgi wyborcze. Za pierwszym razem chodziło o niewłaściwy podział Starych Kupisk, tym razem poszło o Stare Łomże – nad Rzeką i przy Szosie. Mieszkańcy tych wsi chcą aby tworzyły one jeden okręg wyborczy, a władze gminy Łomża rozdzielają je łącząc w okręgi z odległymi wioskami - Stara Łomża nad Rzeką z odległym o 5 km Siemieniem Nadrzecznym, zaś Stara Łomża przy Szosie w okręg z odległym o 5 km i niegraniczącym bezpośrednio z nią Podgórzem. I właśnie brak wspólnej granicy między tymi wioskami – jak mówi Jerzy Dołęgowski dyrektor łomżyńskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego - stał się bezpośrednim powodem do uznania podziału gminy na okręgi wyborcze za bezprawny.

Przypomnijmy jeszcze w wakacje ponad 160 mieszkańców obu Starych Łomż wnioskowali o ich połączenie w jeden okręg wyborczy. Petycję w tej sprawie wysłali nie tylko do władz gminy, ale także do Państwowej Komisji Wyborczej, Wojewody Podlaskiego i Marszałka Województwa. 
„Podzielony sztucznie jest jeden organizm wiejski, jaki stanowią nasze dwa sołectwa” – pisali mieszkańcy. - „Nie uwzględniono, iż grunty, ulice i adresy mieszkańców obu naszych sołectw wzajemnie się przenikają i nie ma żadnej granicy pomiędzy nimi. (...). Uważamy, iż jeden wspólny organizm wiejski, jaki stanowią nasze sołectwa, powinien mieć wspólnego przedstawiciela w Radzie Gminy i nie powinien podlegać sztucznym podziałom, które ujemnie wpływają na sposób reprezentacji, a co za tym idzie i rozwój tej części naszej Gminy” - kończyli list w którym domagali się aby w swych decyzjach władze gminy uwzględniały „głosy i wolę swoich wyborców”.
Niestety apel nie spotkał się z uznaniem ani wójta gminy Jacka Nowakowskiego, ani radnych, którzy uchwalając nowy podział gminy na okręgi wyborcze nie wzięły go pod uwagę. 
Okazuje się jednak, że mieszkańcy w starcu z władzami jednak wygrają. Komisarz Wyborczy w Łomży uznał bowiem za niezgodny z prawem uchwalony przez Radę Gminy podział na okręgi wyborcze.  
- Komisarz dał władzom gminy czas do 30 listopada na uchwalenie nowego podziału gminy na okręgi wyborcze, zgodnego z prawem i wolą mieszkańców – mówi Jerzy Dołęgowski z KBW w Łomży. - Jeśli w tym terminie nie zostanie on uchwalony, podziału dokona Komisarz Wyborczy  - dodaje.

zobacz: PKW: to jest niezgodne z prawem

210305125821.png

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę