Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 03 października 2023 napisz DONOS@

Śmieci na wsi pod Łomżą też będą bardzo drogie

Kolejne samorządy ujawniają swoje plany dotyczące wprowadzenia od połowy przyszłego roku podatku śmieciowego. Wyliczenia przeprowadzone na potrzeby gminy wiejskiej Łomża wskazują, że podatek ten – podobnie jak w mieście Łomża - miałby zastać ustalony „od głowy” i wynieść aż 13,79 złotych miesięcznie od każdego mieszkańca gminy. Pięcioosobowa rodzina ponosiłaby więc z tego tytułu obciążenia rzędu 830 złotych rocznie.

Z przygotowanej na zlecenia wójta gminy Łomża przez firmę Westmor Consulting, „Koncepcji wdrożenia nowego systemu gospodarki odpadami na terenie Gminy Łomża” wynika, że  całkowity koszt systemu w tej gminie wyniesie 1,56 mln zł rocznie. Autorzy opracowania informując o czterech ustawowych sposobach wyliczenia opłaty za śmieci wyliczenia przedstawiają tylko dla jednego – od każdego mieszkańca. Ciekawostką jest to, że w gminie Łomża proponuje się „spłaszczenie stawki opłaty dla osób segregujących i niesegregujących odpady” co w praktyce oznacza jedną wysokość podatku, a koszty ewentualnych kar nałożonych na Gminę za niespełnienie w 2013 roku wymaganych poziomów recyklingu  i redukcji składowania odpadów (107 tys zł) zostały już wliczone w ogólne koszty sytemu. 
I jak czytamy w opracowaniu choć liczba mieszkańców objęta w 2011 r. zintegrowanym odbiorem odpadów z terenu Gminy Łomża wyniosła 6 503 osób (1 858 właścicieli nieruchomości zamieszkałych), to do kalkulacji przyjęto liczbę mieszkańców podaną przez urząd to jest 10 850 osób. Zakładając, że ściągalność podatku śmieciowego wyniesie 90% koszty w przeliczeniu na mieszkańca wyniosą 11,99 złotych miesięcznie. Ostateczna opłata ma być jednak jeszcze wyższa.

„Zaleca się, jako stawkę bazową, przyjąć wyliczoną stawkę w wysokości 11,99 zł/miesiąc (23,99 zł/co 2 miesiące) powiększoną o 15% czyli w wysokości 13,79  zł/miesiąc” - czytamy w dokumencie. 

I właśnie takiej wysokości podatek śmieciowy miałby płacić każdy mieszkaniec gminy wiejskiej Łomża już od połowy przyszłego roku. Formalnie stawkę podatku, podobnie jak metodę jego wyliczenia, muszą uchwalić radni gminy. Ustawa daje na to czas do końca tego roku.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę