Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 września 2023 napisz DONOS@

Pierwsze drzewa zabezpieczone

Kilkanaście drzew rosnących nad Narwią w Bronowie, Krzewie i Rakowie zostało już zabezpieczonych specjalną stalową siatką. Owijając nią pnie drzew przyrodnicy chcą uchronić je przed bobrami, których jest coraz więcej. Akcję rozpoczęli pracownicy Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi, a wsparli wędkarze skupieni wokół portalu www.wedkarskabrac.pl oraz społeczność Szkoły Podstawowej w Drozdowie, pomagając w zakupie siatki i owinięciu nią najbardziej narażonych drzew.

W sierpniu Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi wystąpił z apelem w sprawie ratowania starodrzewu nad Narwią, którym zagrażają bobry. 
- Skutki działalności bobrów nad Narwią widać gołym okiem: powalone drzewa, pościnane krzewy, okorowane gałęzie, liczne ślizgi - podawali pracownicy Parku zwracając uwagę, że niektóre z zaatakowanych przez bobry drzew to stare, cenne, dziuplaste okazy, w których schronienie znajduje wiele gatunków zwierząt.
Drzewa ma uchronić metalowa siatka, którą będą owijane ich pnie. I pod koniec października udało się w ten sposób zabezpieczyć kilkanaście drzew - te najbardziej narażone na bobrowe zgryzanie w Bronowie, Krzewie i Rakowie. 
Pracownicy ŁPKDN liczą, że jest to dopiero początek działań na szerszą skalę i nadal apelują o przekazywanie stalowej siatki (w tej sprawie można się z nami kontaktować od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 – 15:30 pod numerem 86-219-21-75)

ŁPKDN zapowiada, że w przyszłości zamierza zaczęć obsadzanie brzegów rzeki rodzimymi gatunkami drzew (wierzbą białą i kruchą),  które już jako małe sadzonki będą chronione przed wszędobylskimi bobrami, ale które byłyby także odporne na okresowe zalewanie wodami Narwi.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę