Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 11 grudnia 2023 napisz DONOS@

Ostatni egzamin na kartę motorowerową

Prawdopodobnie ostatni szansę na uzyskanie karty motorowerowej mają trzynastolatkowie z Łomży i okolicy. W najbliższą niedziele odbędzie się ostatni w tym roku organizowany przez łomżyńską policję wspólnie z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Łomży egzamin na kartę rowerową i motorowerową dla dzieci i młodzieży szkół podstawowych i gimnazjów. To już ostatnia okazja na zdobycie uprawnień jeszcze na starych zasadach, bo od 19 stycznia 2013 r. mają obowiązywać już nowe. - Będzie trudniej i drożej – mówi Mirosław Oliferuk dyrektor WORD-u.

Wszystko przez nowe przepisy, które mają zacząć obowiązywać właśnie od 19 stycznia. 
- Zamiast karty motorowerowej ma zostać wprowadzona nowa kategoria prawa jazdy AM, która będzie uprawniała do kierowania motorowerem – mówi dyrektor Oliferudk zaznaczając, że wiek niezbędny do uzyskania tej kategorii prawa jazdy to 14 lat,  a dziś kartę motorowerową mogą robić 13-latkowie.
Zmian jest jednak znacznie więcej. Teraz kandydat na kierowcę motoroweru może podchodzić do egzaminy bez żadnych przeszkoleń, a zgodnie z nowymi przepisami aby uzyskać prawo jazdy AM trzeba będzie ukończyć kurs w ośrodku szkolenia kierowców, i dopiero następnie podejść do  egzaminu państwowego w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego. 
- Teraz egzamin zdaje się przed policjantem i jest on bezpłatny, a po wejściu nowych przepisów za kurs i egzamin trzeba będzie już płacić – mówi Oliferuk, wskazując, że kosztów będzie więcej. - Karta motorowerowa jest bezpłatna, a za wydanie nowego prawa jazdy trzeba będzie zapłacić. 

Ostatni raz na starych zasadach
Wszyscy zainteresowani uzyskaniem uprawnień do kierowania rowerem bądź motorowerem jeszcze na starych zasadach mogą to zrobić w najbliższą niedzielę 11 listopada . w godz. 09.00- 13.00.w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Łomży przy ul. Zjazd (Nowy Budynek, sala nr 2) 
Egzamin będzie składał się z dwóch etapów - najpierw teoretyczny czyli sprawdzenie wiedzy ze znajomości przepisów ruchu drogowego, a później – dla tych, którzy zaliczą pierwszy etap -  praktyczny czyli wykazanie się umiejętnością jazdy rowerem lub motorowerem.
Do egzaminu mogą przystąpić uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów. W przypadku karty rowerowej wymagany wiek to ukończone 10 lat, karta motorowerowa – ukończone lat 13.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę