Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 03 października 2023 napisz DONOS@

Łomża wyludnia się szybciej niż w „scenariuszach”

Liczba zameldowanych mieszkańców Łomży spadła już poniżej 61 tysięcy czyli powróciła do stanu z początku lat 90-tych ubiegłego wieku. Mieszkańców Łomży sukcesywnie ubywał od początku XXI wieku, tyle tylko, że ostatnio proces ten gwałtownie przyspieszył. Łomża wyludnia się nawet w szybszym tempie niż określali to przed rokiem specjaliści z Głównego Urzędu Statystycznego.

Według danych GUS rekord ludności Łomża osiągnęła w 2001 roku. Wówczas mieszkało tu 65 tysięcy 265 osób. W kolejnych latach mieszkańców ubywało. Już przeprowadzony w 2002 spis powszechny wykazał, że w mieście mieszkają tylko 63 902 osoby. Niewiele mniej wykazał  spis powszechny z marca 2011 roku - 63 203, choć liczba mieszkańców Łomży na koniec roku była już niższa i według danych GUS wynosiła 63 077. 
W tym roku proces wymeldowań z Łomży gwałtownie przyspieszył. W połowie maja ratusz podawał, że zameldowanych mieszkaniowców Łomży jest już tylko 61 115, a od tego czasu ubyło nam kolejnych 200 osób. W połowie roku Łomża liczyła 61 076 mieszkańców, a wczoraj – 5 listopada 2012 roku – komputery ratusza podawały, że liczba zameldowanych łomżan wynosi 60 916 osób. Niewiele mniej (60 693) mieszkańców Łomża miała w 1991 roku.

Szybciej niż sądzono... 
To, że Łomża będzie się kurczyła naukowcy nie mieli żadnych wątpliwości. Z opublikowanego w połowie ubiegłego roku raportu GUS dotyczącego „prognozy ludności faktycznej do 2035 roku” wynikało, że w Łomży w latach 2011 – 2035 ubędzie około 10 tys mieszkańców. Najnowsze dane każą zastanowić się czy strata nie będzie jeszcze większa. W raporcie prognozowali, że poniżej 61 tysięcy mieszkańców Łomża zejdzie na koniec 2013 roku, przy czym do opracowania – jako wyjściową wzięto liczbę łomżan w 2011 roku - 61 595 osób. Tymczasem faktycznie poniżej 61 tysięcy zameldowanych Łomża zeszła już kilka tygodni temu.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę