Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 15 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Muzyczne Zaduszki z Osiecką i Koftą

Główne zdjęcie
Anna Serafińska

Anna Serafińska była gwiazdą tegorocznego koncertu „Muzyczne Zaduszki” w ramach Łomżyńskiej Jesieni Kulturalnej. Wybitna wokalistka jazzowa zaśpiewała ponadczasowe piosenki z tekstami legendarnych poetów: Agnieszki Osieckiej i Jonasza Kofty. – Cały czas przebywam w otoczeniu tych słów i znaczeń, bo jest tam taka treść, która dotyczy każdego z nas – podkreśla Anna Serafińska. – Tak naprawdę są to bardzo ludzkie sprawy, opowiedziane językiem, jakiego dziś już bardzo rzadko się używa, a który akurat mnie ogromnie się podoba!

Cezary Konrad
Cezary Konrad
Piotr Wrombel i Anna Serafińska
Piotr Wrombel i Anna Serafińska
Anna Serafińska i Cezary Konrad
Anna Serafińska i Cezary Konrad
Anna Serafińska
Anna Serafińska

Był to koncert szczególny pod każdym względem. W długiej tradycji specjalnych łomżyńskich imprez wspominających artystów, którzy wciąż żyją w ludzkiej pamięci oraz słowach i melodiach swych piosenek, zdarzały się już przecież równie interesujące wydarzenia muzyczne. Na wyjątkowość koncertu Anny Serafińskiej złożyło się jednak kilka czynników: dobór repertuaru, poziom jego wykonania oraz fakt, że troje artystów wystąpiło w sobotę po raz pierwszy w bardzo nietypowym składzie – bez kontrabasisty. 
– Sama zastanawiałam się jak to wyjdzie, bo gram ten repertuar od lat, ale bez basu nie zagrałam go nigdy, to był premierowy koncert – podkreśla Anna Serafińska. – Owszem, grałam go tylko z fortepianem, ale to jest inna konwencja. 
Jednak pianista Piotr Wrombel oraz perkusista Cezary Konrad stworzyli niezwykle interesujący, zarówno pod względem rytmicznym jak i melodycznym, podkład do wspaniałego śpiewu solistki. Anna Serafińska zaprezentowała swe umiejętności oraz skalę głosu zarówno w lirycznych „Trzeba marzyć” i „Zmieńmy temat” Kofty oraz refleksyjnych „Okularnikach” Osieckiej. Równie przekonywująca była w dynamicznym „Sing – Sing” Osieckiej czy latynoamerykańskim „One Note Samba”, znanym w tłumaczeniu Kofty jako „Samba na jedną nutę”. Wokalistka wspierała też instrumentalistów, śpiewając scatem solowe partie wokalne, imitujące dźwięk trąbki czy puzonu. Oprócz utworów klasyków polskiej piosenki program koncertu dopełniły światowe standardy. Szczególnie „Love For Sale” okazał się popisem obu muzyków. Znany doskonale łomżyńskiej publiczności Cezary Konrad zagrał tu kolejne perfekcyjne solo pokazując, że muzyk tej klasy może wykorzystać nawet pulpit do nut jako instrument perkusyjny, po czym wdał się w improwizowany, pełen błyskotliwych partii, dialog z pianistą. 
–Pewnie gdybym miała muzyków, których nie znam, nie mogłabym zagrać z nimi takiego koncertu – wyjaśnia Anna Serafińska. – Koncert to jest interakcja, to jest płynąca krew – tam musi się coś wydarzyć, a gwarancją tego jest potencjał i charyzma muzyków, to co pomiędzy mną a nimi wisi w powietrzu. I to się przekłada na nasze działania. Gdybym nie była pewna z kim się podejmuję takiego zadania, to pewnie bym się go nigdy nie podjęła. Ale – kto nie ryzykuje, ten w kozie nie siedzi! 
Artystyczne ryzyko zostało  jednak należycie docenione przez liczną, żywiołowo reagującą publiczność. Kolejny koncert Anny Serafińskiej w Łomży, po wcześniejszych występach z zespołem oraz trio Krzysztofa Herdzina i łomżyńską Filharmonią, okazał się sukcesem.
– Szukam takich miejsc, w których ludzie mają jakąś pasję do muzyki, bo to zawsze gwarantuje, że wszyscy razem stworzymy fajną atmosferę współpracy między sceną a widownią – ocenia Anna Serafińska. – A płynąca wtedy energia powoduje, że nam wszystkim w tej konfiguracji jest dobrze. Dlatego lubię wracać do Łomży, tak jak lubię wracać wszędzie, gdzie jestem dobrze przyjęta!

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Marek Maliszewski


 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę