Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 02 października 2023 napisz DONOS@

Wielki gazociąg przez Łomżę?

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo chce wybudować nowy gazociąg w północno-wschodniej Polsce. Jak podaje Rzeczpospolita w pierwszym kwartale przyszłego roku ma być gotowe studium wykonalności tej inwestycji. Gdyby doszło do jej realizacji byłaby to trzecia z wielkich inwestycji infrastrukturalnych łączących Polskę i Litwę i przebiegających w okolicach Łomży. Zgodnie z wcześniejszymi decyzjami tędy ma przebiegać drogowa Via Baltica i most energetyczny Polska – Litwa.

Gazociąg polsko-litewski o długości 562-km i wartości 471 mln euro (1,95 mld zł według obecnego kursu NBP) jak podaje dzisiejsza Rzeczpospolita najwcześniej może powstać w 2017 r., jeśli UE zgodzi się dofinansować jego budowę.  Z wykonanej analizy biznesowej wynika, że jego minimalna przepustowość wyniosłaby 2,3 mld m sześc. gazu rocznie, a docelowa nawet 4,5 mld.

Wcześniej gaz z Zambrowa
Aby istotnie zwiększyć sprzedaż gazu w regionie PGNiG chce uruchomić nowy punkt poboru gazu na gazociągu jamalskim w okolicy Zambrowa. Odpowiedni wniosek już trafił do EuRoPol Gazu.  Gaz z Zambrowa mógłby m.in. zasilać elektrownię w Ostrołęce, ale także pozwoliłby zwiększyć dostawy gazu dla całej północno-wschodniej Polski – mówił Rzeczpospolitej Radosław Dudziński, wiceprezes PGNiG, a gazeta wymienia, że chodzi m.in. o browar Łomża, Pfleiderera w Grajewie, elektrociepłownię w Białymstoku oraz zakłady przetwórstwa mleczarskiego.

Obecnie z gazociągu jamalskiego nasz kraj pobiera błękitne paliwo tylko we Lwówku (woj. wielkopolskie) i Włocławku (woj. kujawsko-pomorskie).

cz
śr, 31 października 2012 08:35
Data ostatniej edycji: śr, 31 października 2012 09:19:03

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę