Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 05 marca 2021 napisz DONOS@

Od środy akcja Znicz, w czwartek cmentarna linia MPK, a w piątek dyspensa

Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny Polacy tradycyjnie wspominają bliskich zmarłych i odwiedzają ich groby. W wielu przypadkach trzeba będzie pokonać dziesiątki, albo i setki kilometrów, i dla niektórych „świąteczne” podróże już się zaczęły. Jutro policjanci w całej Polsce rozpoczynają akcję „Znicz 2012”. Tylko w Łomży i najbliższej okolicy jutro na trasy wyruszy siedem patroli policyjnej „drogówki”,12 patroli służby prewencyjnej oraz parole z czterech posterunków policji w okolicznych gminach. W czwartek 1 listopada i w piątek 2 listopada policjantów będzie jeszcze więcej.

Wzmożony ruchu pojazdów i pieszych najbardziej odczuwalny i uciążliwy będzie on w rejonach cmentarzy oraz trasach wjazdowych i wyjazdowych. I tam będzie najwięcej policjantów. Urszula Brulińska z KMP w Łomży podaje, że z siedmiu patroli ruchu drogowego dwa mają stale być obecne w okolicach cmentarzy, a reszta na mieście, i na trasach dojazdowych. Policjanci z drogówki przypominają nie tylko podstawowe zasady, o których każdy kierowca powinien pamiętać, ale także tę aby zwracajmy szczególną uwagę na znaki drogowe, bo w tych dniach w wielu miejscach pojawią się nowe oznaczenia, zwłaszcza w rejonach wokół cmentarzy. 
Policjanci apelują też do pieszych, aby korzystali z chodników, a w przypadku ich braku - z pobocza. 

Mniej ciężarówek
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Transportu wprowadzone zostały ograniczenia zakazu ruchu na drogach samochodów ciężarowych i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton. Zakaz dotyczy środy - 31 października w godzinach 18-22 oraz czwartku - 1 listopada również w godzinach od 8 do 22. 

Linia cmentarna MPK
W Dzień Wszystkich Świętych – czwartek 1 listopada - Miejskiej Przedsiębiorstwo Komunikacji w Łomży uruchomi linię specjalną łączącą cmentarze znajdujące się w Łomży przy ul. Wojska Polskiego, ul. Przykoszarowej i ul. Kopernika oraz cmentarze w Piątnicy i Drozdowie. Autobusy komunikacji miejskiej będą wyruszały z Fadomu trasą: Wojska Polskiego – Spokojna – Przykoszarowa – Zawadzka – Sikorskiego – Al. Legionów – Pl. Kościuszki – Zjazd – Piątnica – Kalinowo – Drozodowo i z powrotem tą samą trasą. Autobusy będą kursowały co godzinę z Fadomu od 7:30 do 20:30, zaś z Drozdowa od 8:30 do 21:30. 

Biskupia dyspensa
Dekret w sprawie dyspensy od pokarmów mięsnych w dniu 2 listopada 2012 r. wydał Biskup Łomżyński Janusz Stepnowski.
„Mając na uwadze szczególny charakter obchodu liturgicznego Wspomnienia Wszystkich Wiernych Zmarłych, które w bieżącym roku przypada w piątek, niniejszym – na podstawie kanonów 87 i 88 Kodeksu Prawa Kanonicznego – udzielam w Diecezji Łomżyńskiej dyspensy od obowiązku zachowania w tym dniu wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych" – napisał biskup zalecając wszystkim korzystającym z niej inne formy pokutne, a zwłaszcza modlitwę i jałmużnę.

210305125821.png

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę