Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 22 września 2023 napisz DONOS@

Bój o podatki

Proponowane przez prezydenta Mieczysława Czerniawskiego podwyżki podatków od nieruchomości napotkały na opór wśród radnych miasta. Podczas posiedzeń komisji, które zajmowały się nimi większość radnych albo wstrzymywała się od głosu, albo była przeciwna. W efekcie co najmniej dwie komisje: Komisja Gospodarki Komunalnej i Komisja Rozwoju, Przedsiębiorczości i Zagospodarowania Przestrzennego będą wnioskowały o odrzucenia uchwały. Komisja Bezpieczeństwa i Porządku zaproponuje wzrost ale tylko 4 procent czyli o inflację, a Komisja Finansów i Skarbu Miasta podczas głosowania podzieliła się dokładnie na pół.

Przypomnijmy prezydent Mieczysław Czerniawski skierował na sesję Rady Miasta projekt uchwały dotyczący ustalenia stawek podatku od nieruchomości na 2013 rok. Jak argumentuje prezydent wysokość zaproponowanych stawek został skalkulowana  z uwzględnieniem „wysokiego poziomu strukturalnego bezrobocia w naszym mieście”. Stąd też generalne założenie, że podatki wzrosną tylko o wskaźnik inflacji. Okazuje się jednak, że z ośmiu różnych rodzajów podatków od nieruchomość płaconych w Łomży o wskaźnik inflacji podniesiono tylko połowę z nich. W tej grupie znajduje się podatek od powierzchni budynków związanych z działalnością gospodarczą który wzrosnąć ma z 20,84 zł do 21,67 zł od 1 m² powierzchni użytkowej.  
Niestety trzy stawki podatków od nieruchomości: od powierzchni mieszkań, od gruntów związanych z działalnością gospodarczą i od gruntów pozostałych wzrosnąć ma znacznie powyżej inflacji. Podatek od budynków lub ich części zajętych na potrzeby mieszkalne wzrosnąć ma z 0,66 zł do 0,70 zł od 1 m² powierzchni. Wzrost w tym wypadku ma wynieść nie 4% z inflacji, ale około 7%, a nowa łomżyńska stawka podatku osiągnie 96% maksymalnej stawki ustalonej przez rząd. 
O blisko 7%  (z 0,77 zł do 0,82 zł od 1 m² powierzchni) wzrosnąć ma także podatek od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej bez względu na sposób sklasyfikowania w ewidencji gruntów i budynków.  
W największym stopniu (z 0,27 zł do 0,30 zł od 1 m² powierzchni) czyli o niemal 10%, a więc  grubo ponad  dwa razy więcej niż inflacja - ma wzrosnąć podatek o gruntów pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego. 

Jak wyliczają urzędnicy ratusza w sumie z podatków od nieruchomości w przyszłym roku do budżetu miasta powinno spłynąć ok. 24 mln zł czyli o jakieś 8% (około 1,7 mln zł) więcej niż w tym roku.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę