Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 07 marca 2021 napisz DONOS@

Mleczarzom grożą kary

„Pomimo wyhamowania dynamiki wzrostowej w produkcji mleka, wciąż istnieje ryzyko przekroczenia przez Polskę kwoty krajowej dostaw” – podaje Agencja Rynku Rolnego na podstawie danych skup mleka w Polsce w okresie IV – IX 2012 r., czyli w połowie tzw. „roku kwotowego”. Z jej danych wynika, że skup mleka jest wyższy o ok. 6% niż w tym samym okresie roku 2011/2012. Zaś stopień wykorzystania kwot indywidualnych przysługujących dostawcom hurtowym po 6 miesiącach roku kwotowego 2012/2013 wyniósł ok. 53,92%.

W szóstym miesiącu roku kwotowego podmioty skupiły ok. 811,1 mln kg mleka, czyli o 4,9%, mniej niż w sierpniu, ale nadal o 2,2% więcej niż przed rokiem – podaje ARR. 
Aby Polska nie przekroczyła przyznanego limitu produkcji mleka „skup w następnych miesiącach musiałby spaść do poziomu niższego niż ten odnotowany w minionym sezonie” - podaje ARR.

Po przekroczeniu kwoty mlecznej rolnicy będą musieli wnieść kary za nadprodukcję. Miałaby ona wynieść blisko 28 euro (ok. 120 zł) za każde 100 kg nadwyżki mleka. 
Przypomnijmy, że już raz - w roku kwotowym 2005/2006 - nasi rolnicy przekroczyli limit produkcji mleka. Wówczas musieli zapłacić po 39 gr za każdy kg nadwyżki. W sumie Polska zapłaciła 64,4 mln euro (ok. 250 mln zł).

200829104429.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę