Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 30 września 2023 napisz DONOS@

Sztuka bez granic w Galerii N

Obrazy mających polskie korzenie malarzy z Białorusi zaprezentowano w Galerii N. Są to artystyczne efekty pleneru malarskiego zorganizowanego przez łomżyński oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. – To wystawa szczególna – podkreśla Ryszard Matuszewski, kierownik Galerii N. – Są to nasi rodacy z Białorusi, a swoje prace wystawiają nie tylko na Białorusi czy w Polsce, ale w całej Europie. – Zawsze cieszymy się, kiedy przyjeżdżamy do Polski – mówi Paweł Kastusik z Mińska. – Jesteśmy tu ciepło przyjmowani, możemy malować, przedstawić swoje prace. Sztuka jest ponad wszystko, sztuka jest wolnością!

Prace prezentowane  w Galerii N powstały we wrześniu na plenerze w Pułtusku. Wzięło w nim udział dziewięcioro malarzy, z których ośmioro zaprezentowało swe prace na wystawie, a dwoje gościło na wernisażu. Artyści z  Białorusi spędzili cztery pracowite dni w Domu Polonii w Pułtusku. Efektem ich wytężonej pracy jest kilkadziesiąt obrazów, głównie olejnych. Nie brakuje wśród nich naturalistycznych pejzaży czy widoków, przeważają jednak prace eksperymentalne, ze śmiałymi zestawieniami barw i form. 
Tylko Elżbieta Gołowko, do niedawna mieszkająca w Mińsku, wyłamała się z dominacji malarstwa olejnego, prezentując subtelne akwarele. 
– Obecnie jestem studentką Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie – mówi Elżbieta Gołowko. – Mieszkam w Polsce dopiero miesiąc i codziennie jestem w bardzo dobrym humorze – podobają mi się ludzie, kraj, uczelnia! Ten plener  to był mój kolejny plener w Polsce. Bardzo podobała mi się atmosfera, mogłam inspirować się widokami Pułtuska – kościołem, zamkiem, architekturą. Akwarelą zajmuję się od dawna, jest to moja ulubiona technika i wcale nie jest dla mnie trudna. Chcę ją kontynuować, chociaż teraz na malarstwie spróbuję farb olejnych – to będzie dla mnie nowe doświadczenie.
– To bardzo utalentowana osoba – dodaje Hanka Gałązka, prezes Zarządu Stowarzyszenia  „Wspólnota Polska” Oddział w Łomży. – Myślę, że jak jeszcze skończy Akademię, będzie już osobą wyjątkową!
Plener został zorganizowany po raz kolejny przez łomżyński oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, a pomocy przy organizacji podsumowującej go wystawy, ponownie nie odmówiły: Klub Jednostki Wojskowej 1511 oraz Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży. 
– Dotarliśmy do Związków Polaków na Białorusi i na Litwie – podkreśla Hanka Gałązka. – Podejrzewam, że z Litwy nikt się nie zgłosił, bo byli w tym czasie przed wyborami i to był trudny dla nich okres. Napisaliśmy projekt, tym razem do Ministerstwa Spraw Zagranicznych, przeszedł i zrealizowaliśmy nasz plan. Poprzedni plener był w Łomży, tym razem wybraliśmy Pułtusk, bo Narew łączy go z Łomżą. Mamy tam podobne do naszych, nadnarwiańskie krajobrazy. Poziom prac jest wysoki, artyści mają  już swój styl. Myślę, że ważne jest, że dajemy im szansę rozwijania się, że nasze kontakty są podtrzymywane również przez sztukę, z korzyścią i dla nich i dla nas. Marzymy o tym, żeby rozwijać i rozszerzać naszą działalność, żeby w przyszłym roku zaprosić rodaków również z Łotwy i Mołdawii. 

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka - Chamryk


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę