Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 13 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Podatki w Łomży znacząco w górę

Władze miasta planują wzrost podatków od nieruchomości. Generalnie – jak podają urzędnicy ratusza – wzrost stawek ma wynieść 4% czyli tyle ile inflacja. Niemniej w niektórych przypadkach zaproponowane stawki wzrosnąć mają znacząco ponad inflację. Na przykład podatek naliczany od powierzchni mieszkań – czyli ten płacony przez wszystkich łomżan – ma wzrosnąć o 7%. W takim samym stopniu wzrosnąć mają stawki podatku od gruntów związanych z działalnością gospodarczą, a jeszcze bardziej – o niemal 10% - ma wzrosnąć podatek od tzw. gruntów pozostałych. Jak wyliczają urzędnicy ratusza w sumie z podatków od nieruchomości w przyszłym roku do budżetu miasta powinno spłynąć ok. 24 mln zł czyli o jakieś 8% (około 1,7 mln zł) więcej niż w tym roku.

Proponowane przez prezydenta Mieczysława Czerniawskiego stawki podatku od nieruchomości na 2013 rok zostały przesłane radnym Łomży, którzy ich uchwaleniem mają zająć się na najbliższej sesji – we wtorek 30 października. Jak argumentuje prezydent wysokość zaproponowanych stawek został skalkulowana  z uwzględnieniem „wysokiego poziomu strukturalnego bezrobocia w naszym mieście”. Stąd też generalne założenie, że podatki wzrosną tylko o wskaźnik inflacji. Okazuje się jednak, że z ośmiu różnych rodzajów podatków od nieruchomość płaconych w Łomży o wskaźnik inflacji podniesiono tylko połowę z nich. W tej grupie znajduje się podatek od powierzchni budynków związanych z działalnością gospodarczą który wzrosnąć ma z 20,84 zł do 21,67 zł od 1 m² powierzchni użytkowej. 
Niestety trzy stawki podatków od nieruchomości: od powierzchni mieszkań, od gruntów związanych z działalnością gospodarczą i od gruntów pozostałych wzrosnąć ma znacznie powyżej inflacji. Podatek od budynków lub ich części zajętych na potrzeby mieszkalne wzrosnąć ma z 0,66 zł do 0,70 zł od 1 m² powierzchni. Wzrost w tym wypadku ma wynieść nie 4% z inflacji, ale około 7%, a nowa łomżyńska stawka podatku osiągnie 96% maksymalnej stawki ustalonej przez rząd.
O blisko 7%  (z 0,77 zł do 0,82 zł od 1 m² powierzchni) wzrosnąć ma także podatek od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej bez względu na sposób sklasyfikowania w ewidencji gruntów i budynków. 
W największym stopniu (z 0,27 zł do 0,30 zł od 1 m² powierzchni) czyli o niemal 10%, a więc  grubo ponad  dwa razy więcej niż inflacja - ma wzrosnąć podatek o gruntów pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego.

cz
pon, 22 października 2012 12:03
Data ostatniej edycji: pon, 22 października 2012 12:11:33

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę