Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 05 marca 2021 napisz DONOS@

Dni Papieskie dla upamiętnienia Jana Pawła II

Główne zdjęcie
fot. 8 kwietnia 2005 r.

Uroczysty różaniec przy pomniku Jana Pawła II (1920 – 2005) na placu Jego imienia w Łomży zakończy w najbliższy poniedziałek o godz. 20.15 tegoroczne obchody Dni Papieskich. Przez cały tydzień w różny sposób łomżyniacy starają się uhonorować wielkiego Polaka poprzez msze św., wieczory poetyckie, sesję popularnonaukową i zbiórkę datków na stypendia dla uzdolnionej młodzieży w ramach Papieskiego Dzieła Nowego Tysiąclecia Diecezji Łomżyńskiej.

Tegoroczne Dni Papieskie rozpoczęły się w niedzielę, 14. października, m.in., mszami świętymi w kościołach Bożego Ciała i Krzyża Św., podczas których dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 10 im. Jana Pawła II recytowały wiersze i śpiewały piosenki. Repertuar został dobrany tak, aby nawiązywał do hasła tegorocznego Dnia Papieskiego – obchodzonego w niedzielę przed rocznicą 16. października 1978 r., kiedy świat się dowiedział, że „Habemus papam!”, „Mamy Papieża!”. Właśnie hasło „Jan Paweł II – papież rodziny” zdominowało rocznicowe o Nim wspomnienia.
Wyższe Seminarium Duchowne im. Jana Pawła II w rocznicę pamiętnego konklawe w Rzymie zainaugurowało rok akademicki, zaś w Publicznym Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II odbyło się ślubowanie uczniów klas pierwszych i Święto Patrona Szkoły.
- My, jako młode pokolenie, z wielkim wzruszeniem i dumą wspominamy dzień 16. października 1978 r., kiedy to o godz. 18.18 kardynał Karol Wojtyła został papieżem na prawie 27 lat – twierdzi drugoklasista PG nr 2 Wiktor Możarowski. - Stał się niekwestionowanym autorytetem i wielkim przyjacielem dzieci i młodzieży. Może dużo osób w to powątpiewa, ale Jego słowa dla wielu z nas stały się drogowskazem.
- Papież zasłynął jako pielgrzym pokoju i z tego chyba dziś jest najbardziej znany nie tylko w naszym kraju – dodaje Dawid Domitrz. - Chociaż był wielkim i ważnym teologiem, spotykał się z najważniejszymi politykami świata i przywódcami religijnymi, to do końca życia pozostał uosobieniem skromności i pokory.
- Zawsze powtarzał, że Bóg jest miłością i jest miłosierny – podkreśla ich koleżanka Asia Dąbrowska. - Że należy zwyciężać nienawiść miłością, nieprawdę prawdą, a przemoc cierpieniem. To wielki dla nas autorytet!
Wypowiedziom gimnazjalistów, przeplatanych nagraniami archiwalnymi Jana Pawła II, przysłuchiwał się ksiądz kanonik Andrzej Godlewski, proboszcz parafii pw. Krzyża Św. w Łomży.
- Montaż informacji biograficznych i wypowiedzi papieża Jana Pawła II wyśmienity – ocenił. - Gdyby program papieski został wcielony w życie, to mielibyśmy raj na ziemi. A to, o czym papież mówił młodym ludziom, pokazuje, że w nauczaniu błogosławionego znajduje się zachęta na odpowiedź w życiu każdego z nas.
W sobotę o godz. 10. ks. bp Janusz Stepnowski odprawi mszę św. w Katedrze, po której o godz. 11.10 rozpocznie się sympozjum w Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich. Naukowcy i duchowni wygłoszą referaty, związane z rolą rodziny we współczesnym świecie i będą radzić nad sposobami umocnienia małżeństw w Polsce. 
W niedzielę 22 października w diecezji rzymskiej oraz w Kościele polskim obchodzone jest liturgiczne wspomnienie bł. Jana Pawła II papieża.

Mirosław R. Derewońko

200829104429.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę