Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 21 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Marek Minda nie jest już radnym sejmiku

Marek Minda pochodzący z Łomży działacz lewicy nie jest już radnym sejmiku województwa podlaskiego. Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie odrzucił dziś jego skargę kasacyjną, tym samym prawomocna stała się decyzja wojewody podlaskiego o wygaszeniu jego mandatu. Podstawą do skreślenia Mindy z listy radny województwa był skrywany fakt, że w dniu wyborów samorządowych w 2010 roku nie posiadał prawa wybieralności. W 2001 roku został skazany przez sąd w Łomży, za przestępstwo „oszustwa względem mienia o znacznej wartości”, na karę dwóch lat i sześciu miesięcy pozbawienia wolności. Wyrok uległ zatarciu dopiero 13 września 2011 r w wyniku rozpoznania przez sąd wniosku jego obrońcy.

O tym, że pochodzący z Łomży radny sejmiku województwa podlaskiego nie powinien zasiadać w tym gremium, wyszło na jaw podczas kampanii wyborczej przed ubiegłorocznymi  wyborami parlamentarnymi. Marek Minda miał ubiegać się o mandat posła z listy SLD, ale po weryfikacji zgłoszonych kandydatów przez Okręgową Komisję Wyborczą w Krajowym Rejestrze Karnym został skreślony. Już po wyborach parlamentarnych komisarz wyborczy w Białymstoku wnioskował do sejmiku o wygaszenie Mindzie także mandatu radnego województwa. Sejmik większością głosów odrzucił jednak ten wniosek. Radni województwa nie zajęli się także wezwaniem do wygaszenia mandatu wystosowanym przez Wojewodę Podlaskiego dlatego ten w połowie stycznia wydał zarządzenie zastępcze wygaszając mandat radnego Marka Mindy. Decyzję wojewody do sądu zaskarżył sam zainteresowany podnosząc, że na dzień podejmowania zarządzenia zastępczego przez Wojewodę był już osobą niekaraną, a zatem brak było podstaw do wygaszenia mandatu. 
W czerwcu Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku odrzucił jednak jego skargę uznając, że „istotne znaczenie ma, czy skarżący był osobą karaną w dniu przeprowadzenia wyborów, czyli w dniu 21 listopada 2010 r., a nie w chwili wydawania zaskarżonego zarządzenia zastępczego. Uchwała Sejmiku Województwa czy też zarządzenie zastępcze Wojewody, jako rozstrzygnięcie o charakterze deklaratoryjnym, potwierdza jedynie (ex tunc) skutek prawny wygaśnięcia mandatu z mocy prawa i nie kształtuje żadnego nowego stosunku prawnego. Tym samym, fakt, iż na dzień wydawania zarządzenia zastępczego, skarżący w świetle prawa był osobą niekaraną, a w konsekwencji posiadał bierne prawo wyborcze, nie oznacza, że nie było podstaw prawnych do stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego na podstawie art. 190 ust. 1 pkt 3 Ordynacji wyborczej do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw. Mandat radnego, który już wygasł nie "odradza" się wskutek zmian w Krajowym Rejestrze Karnym, polegających na zatarciu skazania, które nastąpiło po dniu przeprowadzonych wyborów.” 
To postanowienie WSA dziś zostało podtrzymane przez Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie i tym samym uprawomocniła się decyzja wojewody o wygaszeniu Markowi Mindzie mandatu radnego województwa podlaskiego. 

Przypomnijmy, że Minda, który w wyborach samorządowych w 2010 roku z listy SLD zdobył 959 głosów poparcia, mandat w sejmiku objął po Mieczysławie Czerniawskim (5806 głosów), który wygrał także wybory na prezydenta Łomży i objął tę funkcję. Teraz miejsce w sejmiku powinien zająć Robert Łada z Wygody – były przewodniczący Rady Gminy Łomża, którego w listopadzie 2010 roku poparło 663 wyborców.

210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę