Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 06 marca 2021 napisz DONOS@

Korczak znany i nieznany

– Zawsze fascynował mnie Janusz Korczak – mówi Beata Ostrowicka. – Był to wspaniały wychowawca, jego metody pracy wyróżniałyby się nawet dzisiaj, a przed II wojną światową były wręcz nowatorskie. To była wyjątkowa postać, nie tylko w Polsce, ale i w Europie, dlatego napisałam o nim książkę! Popularna pisarka spotkała się z dziećmi, by przybliżyć im postać oraz dokonania wybitnego pedagoga i pisarza. Spotkanie w Oddziale dla Dzieci łomżyńskiej Miejskiej Biblioteki Publicznej odbyło się w ramach trwającego Roku Janusza Korczaka.

Rok 2012 został ogłoszony Rokiem Janusza Korczaka (1878 – 1942) w związku z 70. rocznicą  jego śmierci w Treblince oraz 100. rocznicą powstania prowadzonego przez niego Domu Sierot w Warszawie.
Beata Ostrowicka poświęciła Korczakowi swoją najnowszą, już 21. książkę. Jest to jednak biografia nietypowa, ponieważ „Jest taka historia. Opowieść o Januszu Korczaku” przedstawia osobę Starego Doktora w formie atrakcyjnej i zrozumiałej dla młodego pokolenia czytelników. 
– Pomyślałam, że jeżeli będzie mowa o kimś, kto żył przed II wojną światową, to dla dzieci będzie to bardzo odległy czas – wyjaśnia Beata Ostrowicka. – Dlatego nie zależało mi na datach, ale chciałam przedstawić postać Doktora i to jak Dom Sierot funkcjonował na co dzień. Stąd pojawienie się postaci Babci i Jaśka, żeby przybliżyć dzieciom tamte wydarzenia, żeby współczesny Jasiek mógł sobie przełożyć to, co było związane z panem Doktorem i tamtymi dziećmi na swoją współczesność. Jest to po prostu wykładnia pedagogiki Janusza Korczaka: nie ustawiamy do kąta, tylko wychowujemy i bawimy się – osiągamy to samo, ale w inny sposób.
Liczne spotkania autorskie – w naszym regionie w Śniadowie, Wygodzie, Bożejewie, Jeziorku oraz Łomży – utwierdzają autorkę w przekonaniu, że postąpiła słusznie pisząc tę książkę. Dzieci z dużym zainteresowaniem reagują na opowieść o Korczaku, zadają pytania, a niektórym z nich temat II wojny światowej jest znany nie tylko z lekcji historii, ale też z opowiadań dziadków. Cieszy to pisarkę tym bardziej, że „Jest taka historia. Opowieść o Januszu Korczaku”, kolejna ciepło przyjęta przez krytykę oraz czytelników, książka Ostrowickiej,  powstała w sumie dzięki przypadkowi. 
– Pewnie nigdy nie podjęłabym się tego tematu, gdyby nie namowa mojej szefowej z wydawnictwa Literatura – podkreśla Beata Ostrowicka. – Wiemy sporo o Korczaku, jednak książka zostanie w bibliotece i dotrze do większej ilości czytelników. Pod tym względem też trzeba wykorzystać trwający Rok Korczakowski. Ta książka i spotkania które mam, to jest też próba opowiedzenia historii, która kiedyś była i naprawdę warto jeździć po całej Polsce, żeby przedstawiać ją dzieciom!

Wojciech Chamryk 
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka- Chamryk

200829104429.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę