Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Prof. Mirosław Kleczkowski - prezesem Polskiego Stowarzyszenia Bujatrycznego

- Skończyłem pracę w inspekcji weterynaryjnej w Łomży, ale nie wybieram się na emeryturę – mówił w czerwcu w auli II LO prof. Mirosław Kleczkowski (lat 65) na jubileuszu 40-lecia pracy zawodowej i naukowej. - Nadal pracuję w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej i wciąż będę zajmować się pracą naukową, dydaktyczną i organizacyjną. I jak powiedział – tak się stało. Na III Międzynarodowej Konferencji Bujatrycznej, która odbywała się w miniony weekend w Wyższej Szkole Agrobiznesu w Łomży, prof. Mirosław Kleczkowski został wybrany na czteroletnią kadencję prezesem Polskiego Stowarzyszenia Bujatrycznego, zrzeszającego ponad 200 naukowców, lekarzy weterynarii, zootechników i hodowców bydła z całego kraju.

Jednym z założycieli Polskiego Stowarzyszenia Bujatrycznego, zajmującego się profilaktyką i leczeniem chorób bydła, koni, owiec i kóz, jest prof. Mirosław Kleczkowski, który w latach 2009 – 2012 był także wiceprezesem PSB. 
- Będziemy nadal organizować konferencje naukowo-zawodowe, aby łączyć świat teorii i praktyki, osiągnięcia badaczy z praktyką leczniczą i hodowlaną – deklaruje prezes PSB prof. Mirosław Kleczkowski. - Aby wcielać najnowsze osiągnięcia z dziedziny bujatrii, zintensyfikujemy współpracę z zagranicą, czego ważnym etapem będzie Środkowoeuropejski Kongres Bujatryczny w 2014 r. Niestety, nie w Łomży, bo miasto jest za małe na przyjęcie tak dużej liczby gości. Kongres odbędzie się w Warszawie, Krakowie, Poznaniu lub Gdańsku. 

Prof. Mirosław Kleczkowski – prezes PSB
Mirosław Kleczkowski urodził się 29. listopada 1946 r. we wsi Gałkówka (powiat Łomża). Szkołę Podstawową ukończył w Drogoszewie, zaś w Łomży w 1960 r. - Państwowe Technikum Weterynaryjne. Po zdobyciu dyplomu w 1971 r. na wydziale weterynaryjnym SGGW w Warszawie rozpoczął współpracę naukową z macierzystą uczelnią i pracę lekarza weterynarii w terenie: w powiatach suwalskim, kolneńskim i na koniec łomżyńskim. W Wojewódzkim Laboratorium Weterynaryjnym w Łomży zaczął pracować w 1976 r., a kierownikiem placówki został w 1979. Kierownikiem Zakładu Higieny Weterynaryjnej stał się w 1985 r., łącząc to stanowisko od 1994 r. z etatową pracą dydaktyczną na wydziale weterynaryjnym SGGW. Profesor ocenia, że jest autorem ok. 800 publikacji z zakresu weterynaryjnej diagnostyki laboratoryjnej i chorób bydła.
Oprócz działalności stricte badawczej i naukowej, prof. Mirosław Kleczkowski dał się poznać jako społecznik w Łomżyńskim Towarzystwie Naukowym im. Wagów i współorganizując z dr. Janem Stypułą (1931 – 2001) Polonijne Kongresy Nauk Weterynaryjnych. Prof. Kleczkowski jest również współtwórcą z dr. Stypułą Oddziału Łomżyńskiego Polskiego Towarzystwa Nauk Weterynaryjnych, istniejącego od 1982 roku, któremu przewodniczył przez prawie 20 lat. Początkowo oddział PTNW działał w Łomży, zaś w połowie lat 80. połączył się z ośrodkiem ostrołęckim. Po reformie administracyjnej Polski w 1999 zawiesił działalność, którą wznowiono w 2010 r. pod nazwą Oddział Łomżyńsko-Ostrołęcki PTNW. 
Z okazji 40-lecia pracy Profesor został odznaczony złotym Medalem Za Długoletnią Służbę, nadanym przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Stowarzyszenie Wspólnota Polska przyznało jubilatowi złoty medal za długoletnią współpracę. 

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę