Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 07 marca 2021 napisz DONOS@

Prof. Mirosław Kleczkowski - prezesem Polskiego Stowarzyszenia Bujatrycznego

- Skończyłem pracę w inspekcji weterynaryjnej w Łomży, ale nie wybieram się na emeryturę – mówił w czerwcu w auli II LO prof. Mirosław Kleczkowski (lat 65) na jubileuszu 40-lecia pracy zawodowej i naukowej. - Nadal pracuję w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej i wciąż będę zajmować się pracą naukową, dydaktyczną i organizacyjną. I jak powiedział – tak się stało. Na III Międzynarodowej Konferencji Bujatrycznej, która odbywała się w miniony weekend w Wyższej Szkole Agrobiznesu w Łomży, prof. Mirosław Kleczkowski został wybrany na czteroletnią kadencję prezesem Polskiego Stowarzyszenia Bujatrycznego, zrzeszającego ponad 200 naukowców, lekarzy weterynarii, zootechników i hodowców bydła z całego kraju.

Jednym z założycieli Polskiego Stowarzyszenia Bujatrycznego, zajmującego się profilaktyką i leczeniem chorób bydła, koni, owiec i kóz, jest prof. Mirosław Kleczkowski, który w latach 2009 – 2012 był także wiceprezesem PSB. 
- Będziemy nadal organizować konferencje naukowo-zawodowe, aby łączyć świat teorii i praktyki, osiągnięcia badaczy z praktyką leczniczą i hodowlaną – deklaruje prezes PSB prof. Mirosław Kleczkowski. - Aby wcielać najnowsze osiągnięcia z dziedziny bujatrii, zintensyfikujemy współpracę z zagranicą, czego ważnym etapem będzie Środkowoeuropejski Kongres Bujatryczny w 2014 r. Niestety, nie w Łomży, bo miasto jest za małe na przyjęcie tak dużej liczby gości. Kongres odbędzie się w Warszawie, Krakowie, Poznaniu lub Gdańsku. 

Prof. Mirosław Kleczkowski – prezes PSB
Mirosław Kleczkowski urodził się 29. listopada 1946 r. we wsi Gałkówka (powiat Łomża). Szkołę Podstawową ukończył w Drogoszewie, zaś w Łomży w 1960 r. - Państwowe Technikum Weterynaryjne. Po zdobyciu dyplomu w 1971 r. na wydziale weterynaryjnym SGGW w Warszawie rozpoczął współpracę naukową z macierzystą uczelnią i pracę lekarza weterynarii w terenie: w powiatach suwalskim, kolneńskim i na koniec łomżyńskim. W Wojewódzkim Laboratorium Weterynaryjnym w Łomży zaczął pracować w 1976 r., a kierownikiem placówki został w 1979. Kierownikiem Zakładu Higieny Weterynaryjnej stał się w 1985 r., łącząc to stanowisko od 1994 r. z etatową pracą dydaktyczną na wydziale weterynaryjnym SGGW. Profesor ocenia, że jest autorem ok. 800 publikacji z zakresu weterynaryjnej diagnostyki laboratoryjnej i chorób bydła.
Oprócz działalności stricte badawczej i naukowej, prof. Mirosław Kleczkowski dał się poznać jako społecznik w Łomżyńskim Towarzystwie Naukowym im. Wagów i współorganizując z dr. Janem Stypułą (1931 – 2001) Polonijne Kongresy Nauk Weterynaryjnych. Prof. Kleczkowski jest również współtwórcą z dr. Stypułą Oddziału Łomżyńskiego Polskiego Towarzystwa Nauk Weterynaryjnych, istniejącego od 1982 roku, któremu przewodniczył przez prawie 20 lat. Początkowo oddział PTNW działał w Łomży, zaś w połowie lat 80. połączył się z ośrodkiem ostrołęckim. Po reformie administracyjnej Polski w 1999 zawiesił działalność, którą wznowiono w 2010 r. pod nazwą Oddział Łomżyńsko-Ostrołęcki PTNW. 
Z okazji 40-lecia pracy Profesor został odznaczony złotym Medalem Za Długoletnią Służbę, nadanym przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Stowarzyszenie Wspólnota Polska przyznało jubilatowi złoty medal za długoletnią współpracę. 

Mirosław R. Derewońko

210204100642.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę