Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Mediator pomoże rozwiązać konflikt bez sędziego

- W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Mediacji w środę, 17. października, od godziny 10. do 13. w budynku Sądu Okręgowego oraz we wszystkich podległych Sądach Rejonowych w okręgu odbędą się dyżury mediatorów sądowych – informuje sędzia Jan Leszczewski, rzecznik prasowy SO w Łomży. - Osoby zainteresowane alternatywnym sposobem rozwiązywania konfliktów i sporów poza sądem mogą w podanych godzinach zgłaszać się w celu uzyskania szerszych informacji.

Mediacja to próba doprowadzenia do ugodowego, satysfakcjonującego obie strony rozwiązania konfliktu karnego w drodze dobrowolnych negocjacji. Prowadzi się je przy udziale trzeciej osoby, neutralnej wobec stron i ich konfliktu, czyli mediatora. Wspiera on przebieg negocjacji, łagodzi powstające napięcia i pomaga – nie narzucając żadnego rozwiązania – w wypracowaniu porozumienia. Mediator jest osobą bezstronną, która nie reprezentuje interesów ani ofiary, ani sprawcy przestępstwa.
- Z mojej praktyki wynika, że bez udziału sędziego można rozwiązać od 85 do nawet 90 procent spraw – mówi mediator sądowy Jacek Łyszkowski, który pomaga od 1999 r. osiągnąć porozumienie poróżnionym stronom w Łomży. - Ludzie zgłaszają się w bardzo różnych sprawach: od pobicia, przez kradzieże czy uszkodzenia mienia po wyzwiska.
Skuteczność mediacji w doprowadzeniu do ugody pomiędzy stronami potwierdza także mediator Małgorzata Zysik, działająca od 2005 r. w Zambrowie.
- Wydaje mi się, że w mojej dotychczasowej działalności najwięcej spraw dotyczyło nieletnich – ocenia psycholog Małgorzata Zysik. - Były to głównie konflikty rówieśnicze, połączone z agresją, ale z podobnymi sprawami zwracali się o mediację również dorośli. W takich przypadkach skuteczność rozmów jest także bardzo duża.
Mediacja przyspiesza uzyskanie przez ofiarę szybkiej i realnej oraz zadowalającej rekompensaty od sprawcy. Pozwala uniknąć stresujących, czasochłonnych, a niekiedy kosztownych kroków jej dochodzenia i wyegzekwowania. Oprócz zadośćuczynienia materialnego, pokrzywdzony może uzyskać satysfakcję moralną. Dzięki mediatorowi, możliwe jest rozwiązanie sporu z uwzględnieniem oczekiwań obydwu stron konfliktu, w miejsce narzuconego przez instytucje lub inne osoby. Dodatkowa korzyść, jaka płynie z mediacji, to realna szansa na naprawę i ewentualne utrzymanie dobrych wzajemnych relacji pomiędzy uczestnikami sporu.

Opr. Mirosław R. Derewońko

210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę