Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 06 marca 2021 napisz DONOS@

„Rok Wiary jest jak dźwięk trąby, która chce nas przebudzić do życia w nowy, odnowiony sposób”

- Spotykamy się aby otworzyć ten rok poświęcony naszej wierze, poświęcony temu darowi, który wypływa nie z naszych serc, ale z woli Bożej – mówił biskup łomżyński Janusz Stepnowski witając w Łomżyńskiej Katedrze kardynała Giovanniego Battistę Re z Watykanu i dziękując mu za przewodniczenie modlitwom inaugurującym Rok Wiary w Diecezji Łomżyńskiej. - W tym naszym czasie, w którym bardzo wiele wiatrów przeciwnych uderza w naszą wiarę to jest błogosławiony czas aby było w naszych sercach wzmocnienie wiary, ożywienie wiary i świadczenie tej wiary całemu światu – mówił we wstępie do przygotowanej homilii kardynał.

Msza święta inaugurując Rok Wiary, której przewodniczył kardynał Giovanni Battista Re  sprawowana była po łacinie. W  koncelebrze uczestniczyli także biskup pomocniczy Tadeusz Bronakowski i biskup senior Stanisław Stefanek oraz ponad stu księży z instytucji diecezjalnych i wszystkich dekanatów diecezji.
Wygłoszona podczas Mszy świętej homilii to „mała refleksja z okazji Roku Wiary” jaką napisał kardynał po włosku i która została przetłumaczona na język polski. Kardynała Battista Re napisał w niej, że Rok Wiary „ma rozbudzić wiarę i odnowić duchowe życie społeczne” podkreślając jednocześnie, że „odnowienie religijne przyniesie odnowienie w innych sektorach życia społecznego, bo jest ono potrzebne”. Wskazywał na znaczenie Katechizmu Kościoła Katolickiego danego nam przez papieża Jana Pawła II, który jest „jasną wykładnią wiary”. 
- Wierzyć lub nie wierzyć to problem, który dotyczy wszystkich i domaga się on bardzo poważnego potraktowania, ponieważ mieć wiarę czy jej nie mieć nie jest czymś marginalnym czy niewiele znaczącym dla ludzkiej egzystencji, ale jest kwestią zasadniczą w porządku zbawienia wiecznego, ale również w porządku jakości życia duchowego i doczesnego – napisał kardynał dodając, że „największe nieszczęście jakie może nam się przydarzyć to utrata wiary”. 
Kardynał Battista Re podkreślał, że dzisiejsze prądy myślowe i style życia zmierzają w kierunku przeciwnym chrześcijańskiej koncepcji życia i społeczeństwa. Zauważał, że przetaczający się od kilku lat po świecie kryzys ekonomiczny, ale także kryzys moralny i kryzys społeczny, ma u swych podstaw „kryzys wiary w Boga”.
– Prawdziwy problem naszego czasu to ten brak wiary – podkreślał kardynał zwracając uwagę, że „najgorsze w tym wszystkim jest to, że ten brak wiary nie jest uświadamiany jako w brak”. 
W tym kontekście wysoko oceniał inicjatywę papieża Benedykta XVI, który ogłosił Rok Wiary.   
- Rok Wiary jest jak dźwięk trąby, która chce nasz przebudzić do życia w nowy odnowiony sposób – napisał kardynał w refleksji czytanej w Łomżyńskiej Katedrze. - Wiara nie może być żywa, jeśli nie stanie się ona głębokim osobistym przekonaniem, jeżeli nie stanie się siłą która kieruje całym życiem – dodawał zauważając, że dziś pogoń za dobrobytem utrudnia poświęcenie uwagi i czasu wartościom duchowym. - Aby nie zatracić człowieczeństwa świat potrzebuje wiary – podkreślał . Wiara musi być karmiona modlitwą, częstym przystępowaniem do sakramentów świętych i uczestniczeniem w każdą niedzielnej we mszy świętej. 
Kardynał apelował także o świadczenie o wierze „zarówno w wymiarze osobistym jak i społecznym, wspólnotowym”i podkreślał, że „wiara nie jest ciężarem, który przeszkadza w zakosztowaniu pełni ziemskiego życia”. 
- Dzisiaj ludzkość przeżywa nowy okres swojej historii i naprawdę wybiła już godzina mająca na celu umocnienie wiary ludzi wierzących i przekazania jej tym wszystkim, którzy wiary nie mają – napisał kardynał. 
W zakończeniu refleksji kardynał Battista Re podkreślił, że „drzwi wiary, które dzisiaj otwarły się szeroko pozostaną otwarte dla wszystkich, (…) otwarte na przyszłość.” 
- Wasza diecezja bogata mocną wiarą i wielką tradycja religijną dała wiele świetlanych świadectw wciórności Chrystusowi  i poszanowania wartości ludzkich i chrześcijańskich. Życzę wam wszystkim abyście mogli z ufnością przekroczyć drzwi tego Roku Wiary podejmując każdy z nowa energia własne zadnia wypływające z wiary i dając wierze wiarygodne świadectwo w świecie -  zakończył kazanie.

Na zakończenie uroczystości inauguracji w Diecezji Łomżyńskiej Roku Wiary  kardynał Giovanni Battista Re otrzymał kopię obrazu Matki Bożej Pięknej Miłości z Łomżyńskiej Katedry, w której koronacji przez papieża Jana Pawła II w 1991 roku osobiście uczestniczył. Biskup Łomżyński zaprosił go także na przyszłoroczne uroczystości zakończenia Raku Wiary. Kardynał dziękując za zaproszenie i podarunek podziękował też wiernym za uczestnictwo w skupieniu w modlitwie i piękną jej oprawę. Zwracają się zaś do licznych kapłanów powiedział „ten rok będzie chodził nogami, stopami kapłanów”. 
- Rok wiary nie może być tylko rokiem ceremonii który zacznie się i się skończy, ale ma być rokiem, który zostawi głęboki ślad w postaci odnowienia wiary. W sercu człowieka jest głęboka tęsknota wiary i wy kapłani musicie do niej prowadzić – mówił kardynał.

200829104429.jpg
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
cz
so, 13 października 2012 14:03
Data ostatniej edycji: so, 13 października 2012 15:24:06

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę