Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 19 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Jedność modlitwy i sztuki w Roku Wiary

Główne zdjęcie
Kard. Giovanni Battista Re

Uroczysty koncert rozpoczął Rok Wiary w Diecezji Łomżyńskiej. Jego gwiazdą była amerykańska śpiewaczka operowa polskiego pochodzenia Justyna Giermola. Głównym punktem programu było osobiste przesłanie ”Papież który pozostał w sercach ludzi widziany z bliska”, w którym Ojca Świętego Jana Pawła II wspominał jego wieloletni współpracownik, kardynał Giovanni Battista Re. – Papież Jan Paweł II jest jedną z najwybitniejszych postaci naszego czasu – podkreślał kardynał Re. – Był niewątpliwie najbardziej uznanym i kochanym autorytetem, osobą pierwszoplanową, potrafiącą słuchać ludzi oraz człowiekiem, który wywarł ogromny wpływ na rozwój wydarzeń historycznych ostatnich lat. W moim życiu miałem to wielkie szczęście, że mogłem od samego początku być blisko niego, mogłem go podziwiać jako wielkiego człowieka, wielkiego pasterza i wielkiego świętego!

Koncert poprzedziło otwarcie wystawy ”Tajemnica jednej ikony” w  łomżyńskim Muzeum Diecezjalnym, na której zaprezentowano 22. ikony. Jej punktem wyjścia stały się prace badawcze i konserwatorskie nad wielokrotnie przemalowywaną  XVII – wieczną ikoną przedstawiającą Matkę Bożą. Symbolicznego otwarcia ekspozycji poprzez odsłonięcie ikony, która zainspirowała stworzenie całej wystawy, dokonali wspólnie kardynał Giovanni Battista Re oraz biskup łomżyński Janusz Stepnowski.
Recital sopranistki Justyny Giermoli, której towarzyszył pianista David Maiullo, składał się z dwóch części. Na pierwszą złożyły się pieśni religijne: „Ave Maria”, „Panus Angelicus”, „Agnus Dei” oraz odśpiewana po włosku, angielsku i polsku „Barka” – dedykowana jako hołd dla Jana Pawła II. W drugiej zabrzmiały, m.in., instrumentalne i wokalne utwory Fryderyka Chopina, operowe arie i natchniony hymn religijny „Amazing Grace”. 
W połowie koncertu głos zabrał gość z Watykanu. Obchodzący w tym roku 78. urodziny oraz 55. rocznicę przyjęcia święceń kapłańskich, kardynał Giovanni Battista Re wspominał swój pierwszy pobyt w Łomży, w czasie wizyty duszpasterskiej Jana Pawła II, mówił też  o długiej przyjaźni i współpracy z biskupem Januszem Stepnowskim.
Głównym tematem jego rozważań była jednak postać Papieża Polaka, bł. Jana Pawła II, z którym miał przyjemność i zaszczyt pracować przez ponad 26. lat. Wspomnienie o Papieżu nie zostało przywołane przypadkowo. Rok Wiary opiera się bowiem na modlitwie oraz odnowieniu treści samej wiary. A Jan Paweł II był zdania, że modlitwa nadaje sens całemu życiu, w każdym momencie i każdej okoliczności. 
–Wielkość długiego pontyfikatu Jana Pawła II polega przede wszystkim na rozbudzeniu w świecie zmysłu wiary,  zmysłu religijności. – mówił kardynał Re (…) To, co stanowiło motyw inspirujący, było natchnieniem wszystkich jego przedsięwzięć, to była jego wiara. 
W tej gigantycznej postaci bł. Jana Pawła II to, co najbardziej uderza i stanowi zasadniczy  rys jego życia, to modlitwa. Jego długie życie jest wspaniałą syntezą modlitwy i działania. Wszystkie wysiłki Jana Pawła II zmierzały do tego, aby przywrócić Bogu należne mu miejsce, aby znów stał się on głównym bohaterem na scenie współczesnego świata. Jan Paweł II wskazał wszystkim drogę prawdy i wartości moralnych jako jedyną drogę, która może zaprowadzić ludzkość do bardziej  pokojowej i sprawiedliwej przyszłości. W naszej epoce Papież zostawił niezatarty ślad, był niewątpliwie najbardziej nieustępliwym i żarliwym stróżem wartości, które nadają sens życiu i należą do najcenniejszego dziedzictwa wartości chrześcijańskich. 

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Marek Maliszewski

210407125521.jpg
Foto: Kard. Giovanni Battista Re
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
mm
so, 13 października 2012 10:34
Data ostatniej edycji: so, 13 października 2012 10:45:25

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę