Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 15 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Stary Rynek w Łomży nabiera szyku

Główne zdjęcie
Prace na Starym Rynku

- Przedłużenie ulicy Farnej od ulicy Długiej do Rządowej zyskało estetyczny wygląd, a pierzeja zachodnia Starego Rynku nabrała uroku – mówi inż. Krzysztof Siedlecki, kierujący od końca maja pracami budowlanymi na łomżyńskim Starym Rynku. - Mimo przenikliwego chłodu, tempo robót jest nadal dobre, więc mam nadzieję, że do końca października uporamy się z kładzeniem nawierzchni granitowej wzdłuż pierzei południowej, czyli w ciągu siedmiu kamieniczek z arkadami.

Prace na Starym Rynku
Prace na Starym Rynku
Prace na Starym Rynku
Prace na Starym Rynku

Oddana już do użytku pierzeja zachodnia to szeroki na ok. 25 m pas z płyt i kostek granitowych, pod którymi wymieniono sieć wodociągową, kanalizacyjną i deszczową. Z podłużnych płyt pracownicy MPGKiM ułożyli dwie wstęgi: jedna ciągnie się w pobliżu domków, aby wygodniejsze było wejście do lokali handlowych, a druga bliższa jest centralnej części placu – wyłożonej jeszcze czerwonym polbrukiem – z ośmioma dwustronnymi ławeczkami, sześcioma latarniami, czterema stojakami na 16 rowerów i koszami na śmieci. Żeliwne elementy małej architektury nawiązują do wystroju Farnej i Długiej. W trzech dużych kwadratowych gazonach posadzono młode klony i obsadzono je na planie czterech kratek w zeszycie różnobarwnymi wrzosami. Na środku wybrukowanego szlaku zwraca uwagę wysoki do pasa granatowy prostopadłościan.
- To atrapa, która postawiliśmy, żeby przechodnie nie zaczepiali o wyprowadzenie sieci elektrycznej i przepustu do ułożenia światłowodu – wyjaśnia inż. Siedlecki. - W tym miejscu zostanie zamontowany „kiosk informacyjny” z dostępem do Internetu. Będzie można dowiedzieć się o zabytkach Łomży, atrakcjach turystycznych i wydarzeniach kulturalnych w mieście.
Robotnicy pracują pod obszernymi namiotami, chroniącymi przed październikowym deszczem. Chociaż panuje przenikliwy ziąb, na klęczkach stukają młotkami w kostki, aby dopasować kamienne puzzle. Z kładzeniem płyt i kostki na przedłużeniu Długiej do Giełczyńskiej zbliżyli się praktycznie do końca. Do czterech już ustawionych trzeba jeszcze dostawić dwie latarnie, aby pierzeja południowa upodobniła się kolorystycznie i stylistycznie do zachodniej.
- Postęp naszych prac codziennie obserwują mieszkańcy Łomży – podsumowuje inż. Krzysztof Siedlecki. - Jestem zadowolony, że nie tylko krytykują, ale potrafią docenić. Jak zrobiliśmy drenaż przy kamieniczkach pierzei zachodnie, to po tygodniu jedna z mieszkających tam pań przyszła podziękować. „Pierwszy raz od dziesiątków lat, jak tu mieszkam, nie stoi mi woda w piwnicy”.

Mirosław R. Derewońko

cz
pt, 12 października 2012 08:06
Data ostatniej edycji: pt, 12 października 2012 13:36:54

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę