środa, 19 lutego 2020 napisz DONOS@

Stary Rynek w Łomży nabiera szyku

- Przedłużenie ulicy Farnej od ulicy Długiej do Rządowej zyskało estetyczny wygląd, a pierzeja zachodnia Starego Rynku nabrała uroku – mówi inż. Krzysztof Siedlecki, kierujący od końca maja pracami budowlanymi na łomżyńskim Starym Rynku. - Mimo przenikliwego chłodu, tempo robót jest nadal dobre, więc mam nadzieję, że do końca października uporamy się z kładzeniem nawierzchni granitowej wzdłuż pierzei południowej, czyli w ciągu siedmiu kamieniczek z arkadami.

Prace na Starym Rynku
Prace na Starym Rynku
Prace na Starym Rynku
Prace na Starym Rynku
Prace na Starym Rynku
Prace na Starym Rynku

Oddana już do użytku pierzeja zachodnia to szeroki na ok. 25 m pas z płyt i kostek granitowych, pod którymi wymieniono sieć wodociągową, kanalizacyjną i deszczową. Z podłużnych płyt pracownicy MPGKiM ułożyli dwie wstęgi: jedna ciągnie się w pobliżu domków, aby wygodniejsze było wejście do lokali handlowych, a druga bliższa jest centralnej części placu – wyłożonej jeszcze czerwonym polbrukiem – z ośmioma dwustronnymi ławeczkami, sześcioma latarniami, czterema stojakami na 16 rowerów i koszami na śmieci. Żeliwne elementy małej architektury nawiązują do wystroju Farnej i Długiej. W trzech dużych kwadratowych gazonach posadzono młode klony i obsadzono je na planie czterech kratek w zeszycie różnobarwnymi wrzosami. Na środku wybrukowanego szlaku zwraca uwagę wysoki do pasa granatowy prostopadłościan.
- To atrapa, która postawiliśmy, żeby przechodnie nie zaczepiali o wyprowadzenie sieci elektrycznej i przepustu do ułożenia światłowodu – wyjaśnia inż. Siedlecki. - W tym miejscu zostanie zamontowany „kiosk informacyjny” z dostępem do Internetu. Będzie można dowiedzieć się o zabytkach Łomży, atrakcjach turystycznych i wydarzeniach kulturalnych w mieście.
Robotnicy pracują pod obszernymi namiotami, chroniącymi przed październikowym deszczem. Chociaż panuje przenikliwy ziąb, na klęczkach stukają młotkami w kostki, aby dopasować kamienne puzzle. Z kładzeniem płyt i kostki na przedłużeniu Długiej do Giełczyńskiej zbliżyli się praktycznie do końca. Do czterech już ustawionych trzeba jeszcze dostawić dwie latarnie, aby pierzeja południowa upodobniła się kolorystycznie i stylistycznie do zachodniej.
- Postęp naszych prac codziennie obserwują mieszkańcy Łomży – podsumowuje inż. Krzysztof Siedlecki. - Jestem zadowolony, że nie tylko krytykują, ale potrafią docenić. Jak zrobiliśmy drenaż przy kamieniczkach pierzei zachodnie, to po tygodniu jedna z mieszkających tam pań przyszła podziękować. „Pierwszy raz od dziesiątków lat, jak tu mieszkam, nie stoi mi woda w piwnicy”.

Mirosław R. Derewońko

200114015929.gif
cz
pt, 12 października 2012 08:06
Data ostatniej edycji: pt, 12 października 2012 13:36:54

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę