Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 27 września 2023 napisz DONOS@

Salon Literacki na Makowej powrócił

Główne zdjęcie
Henryk Gała i Anna Jakubowska w Salonie Literackim

Poeta Henryk Gała oraz parająca się rękodziełem artystycznym Alicja Wejroch byli gośćmi Salonu Literackiego Anny Jakubowskiej. Wtorkowe spotkanie było jednocześnie zapowiedzią powrotu do regularnej działalności niestrudzonej propagatorki literatury i sztuki w Łomży. – Otworzyliśmy dzisiaj nową, jesienną sesję Salonu Literackiego. – Kolejnym gościem będzie malarz Kazimierz Jurgielaniec, a potem Maria Kaczyńska, bo to osoba która wiele pisze i nie zawsze jest to opublikowane. A zawsze warto poznawać coś, co pisze się do szuflady – mówi Anna Jakubowska gospodyni Salonu.

Wojciech Chamryk, Elżbieta Piasecka - Chamryk, Henryk Gała, Anna Jakubowska, Irena Gała
Wojciech Chamryk, Elżbieta Piasecka - Chamryk, Henryk Gała, Anna Jakubowska, Irena Gała
Henryk Gała, Anna Jakubowska, Irena Gała, Wiesław Wasik
Henryk Gała, Anna Jakubowska, Irena Gała, Wiesław Wasik
Salon Literacki
Salon Literacki
Salon Literacki
Salon Literacki
Irena Gała, Wiesław Wasik, Zbigniew Ciszek, Wiesława Wasik,  Grażyna Kulesza Szypulska, Alicja Wejroch
Irena Gała, Wiesław Wasik, Zbigniew Ciszek, Wiesława Wasik, Grażyna Kulesza Szypulska, Alicja Wejroch
Grażyna Kulesza Szypulska, Alicja Wejroch
Grażyna Kulesza Szypulska, Alicja Wejroch

Dla wielu osób adres Makowa 26 to miejsce magiczne, w którym można spotkać artystów w kameralnych, ułatwiających nawiązanie kontaktu warunkach. Ostatnie miesiące nie były jednak dla pasjonatów sztuk wszelakich łaskawe, bo Salon miał dłuższą przerwę, podyktowaną względami rodzinnymi prowadzącej go Anny Jakubowskiej. Jednak nie tak łatwo zrezygnować z czegoś, czemu poświęciło się 10 lat życia i Salon znowu otworzył swe gościnne podwoje – tym razem dla miłośników literatury.
.– Bardzo się ucieszyłem, kiedy pani Ania zaprosiła mnie na to spotkanie – mówi Henryk Gała. – Bo znaczy to, że reaktywuje się Salon i będzie znowu okazja do rozmowy, do towarzyskiego spotkania ludzi sobie życzliwych i trochę siebie ciągle jeszcze ciekawych! 
Pretekstem do spotkania i dyskusji z poetą z Drozdowa był jego najnowszy tomik „Gdzie rzeka zawiła”.
– To tomiczek, o którym myślałem od dawna i po prostu chciałem go przygotować – wyjaśnia Gała – Są to wiersze napisane tutaj i o tutaj. O Narwi, o Drozdowie, innych okolicach i są to wiersze, które nie powstałyby gdzie indziej. 
Poeta czytał wybrane wiersze z wydanego w maju tego roku tomiku. Sięgał też po poprzedni „Zapiski na powiekach” oraz przedstawił wiersze najnowsze, istniejące na razie tylko w postaci rękopisów. Zapowiedział też ukazanie się swej kolejnej książki. 
– Będzie to moja dramaturgia XXI wieczna czyli to, co napisałem od końca ubiegłego stulecia – zapowiada Gała. – Tytuł tego tomu to „Czwarty dzwonek” i będą w nim właściwie wszystkie formy jakie uprawiam: teatry wiersza,  dwa dramaty, teatr lalkowy, słuchowisko. Wydaje go warszawskie wydawnictwo ASPRA-JR, sponsorem jest łomżanin, a książka już się drukuje.
Poetyckie spotkanie dopełniła ekspozycja rękodzieła artystycznego z filcu, autorstwa Alicji Wejroch: broszek, naszyjników oraz innych efektownych drobiazgów.
– Pani Alicja była już tutaj kilka dobrych lat temu, ze swoimi obrazami malowanymi na szkle – wyjaśnia Anna Jakubowska. – Teraz zajmuje się wełną i do strawy duchowej, którą zapewnił nam pan Henryk Gała, dołączyła piękne, własnoręcznie wykonane prace.

Wojciech Chamryk 
Zdjęcia: Marek Maliszewski


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę